آزمون روانشناختی طیف اوتیسم

معرفی

 چک لیست تعدیل شده برای اوتیسم در نوپایان، (تجدید نظر شده) جهت ارزیابی کودکان سالم از نظر اختلالات طیف اوتیسم توسط دکتر دیانا رابینز  در سال ۲۰۰۹ طراحی شد.

اوتیسم یا درخودماندگی، نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال تا پیش از سه‌سالگی بروز می‌کند و علّت اصلی آن هنوز ناشناخته است.

هدف اولیه از غربالگری M-CHAT-R بالا بردن حساسیت (به معنی شناسایی حداکثری موارد) اوتیسم است. بنابراین درصد موارد مثبت کاذب این تست بالا است یعنی تمام کودکانیکه در این تست دارای ریسک اوتیسم شناسایی میشوند تشخیص ASD را دریافت نمیکنند.

جامعه هدف
والدین کودکان بین ۱۶ تا ۳۰ ماه
معیارهای مورد سنجش
این آزمون غربالگری میزان خطر اختلالات طیف اوتیسم را در کودکان ارزیابی می کند
نحوه اجرای آزمون

پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای چک لیست تعدیل شده برای اوتیسم در نوپایان، (تجدید نظر شده) طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود در رابطه با کودک خود پاسخ دهید.

نحوه تحلیل

تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

منبع:

Robins, Diana & Fein, Deborah & Barton, Marianne & Green, James. (2001). The Modified Checklist for Autism in Toddlers: An Initial Study Investigating the Early Detection of Autism and Pervasive Developmental Disorders. Journal of Autism and Developmental Disorders. 31. 131-144. 10.1023/A:1010738829569.

 
3/5 - (1 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت