تقریباً هر ۱۰ ثانیه، یک نفر در ایالات متحده تصادف می‌کند و در اثر آن مجروح می‌شود.

به نظر می‌رسد که اکثر این تصادفات، کشنده نیستند اما حتی کوچکترین‌ آن‌ها، می‌تواند تاثیرات بلند مدت و ماندگاری روی فرد داشته باشد، از جمله اضطراب و فوبیا (هراس) در مورد رانندگی کردن یا حتی حضور در خودرو.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه شوید.

 

تحقیقات دانشمندان بریتانیایی نشان می‌دهد که حدود یک سوم از تمام افرادی که دچار تصادف شده‌اند (تصادف غیرکشنده)، پس از حادثه با مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده‌اند .

آسیب های روانی بعد از تصادف

از جمله اختلال استرسی پس از آسیب روانی، اضطراب، افسردگی و انواعی از فوبیا که تا حدود یک سال پس از حادثه، مشاهده شده است.

 

طبق این تحقیق، مشکلات روانی مختلفی برای افراد به وجود آمده حتی زمانی که حادثه از نظر پزشکی، چندان جدی نبوده و مشکل فیزیکی خاصی برای فرد ایجاد نکند.

در گذشته باور این بود که احتمال بروز مشکلات روانی در افرادی که دچار تصادف شدید شده‌اند، بیشتر است اما اکنون به نظر می‌رسد که این موضوع صحیح نیست.

 

در این تحقیق که بر روی حدود ۱۰۰۰ مرد و زن انجام شده بود، افرادی که دچار حادثه شده بودند بین ۳ تا ۱۲ ماه بعد از حادثه، سلامت کامل ذهنی را به دست آوردند.

سلامت روان قربانیان حوادث جاده ای

 

عده دیگری از افراد، دچار نگرانی و استرس شدید (بیشتر بخوانید: راه‌های مواجه شدن با استرس) شده بودند و نکته جالب این است که این افراد، اکثراً مسافران خودرو بودند نه راننده‌ی آن.

 

 

افراد حاضر در تصادف، معمولاً دچار نگرانی و ترس درباره اتفاق افتادن دوباره‌ی چنین حوادثی می‌شوند و ممکن است بخاطر هر چیزی که به سفر کردن و حضور در خودرو مربوط می‌شود، نگران شوند یا استرس بگیرند.

 

مهم‌ترین عامل در به دست آوردن سلامتی پس از حادثه این است که اگر فکر می‌کنید مشکلی دارید و این موضوع مدتی است شما را اذیت می‌کند، درخواست کمک کنید.

تاثیر تصادف در زندگی شخصی

مانند حادثه‌های دیگر، تصادف هم می‌تواند باعث استرس بلند مدت شود که این موضوع، در شغل و زندگی شخصی شما تاثیر می‌گذارد.

حتی ممکن است در نهایت به افسردگی و مشکل در خوابیدن منجر شود. پس باید زودتر فکری به حال خود بکنید.

طبق تحقیقات دیگر، سطح هورمون‌های استرس در بدن افرادی که دچار سانحه یا تصادف کوچکی می‌شوند، تا چند ماه بعد در سطح بالایی قرار می‌گیرد.

توصیه می‌شود که اگر پس از گذشت دو یا سه ماه، هنوز احساس اضطراب و نگرانی دارید، از شرایط خاص رانندگی که شما را به یاد حادثه می‌اندازد یا فکر درباره آن، بپرهیزید.

اشتینبرگ که رئیس موسسه تحقیقاتی UCLA است، در این رابطه می‌گوید:

این گونه واکنش‌ها نسبت به حادثه طبیعی است و انتظار می‌رود که کوتاه مدت باشد. فکر نمی‌کنم لازم باشد پس از یک یا دو هفته به روان‌شناس یا روان‌پزشک مراجعه کنید. اما اگر نشانه‌ها ادامه داشت، ممکن است این موضوع تبدیل به مشکلی بلند مدت شود.

درمان این مشکل شامل مدیریت اضطراب، تمریناتی برای تنفس و ریلکس شدن یا مصرف داروهای خاص است.

در تحقیقات مشخص شد که فرزندان کوچک همانند بزرگ‌ترها، پس از حادثه دچار نوعی فوبیا و نگرانی می‌شوند.

 

منبع: ترجمه از Webmd

آدرس در سعادت آباد غرب تهران

نشانی :سعادت آباد، بلوار دریا، بین خیابان شفق و مطهری جنوبی، پلاک ۱۰۶، ساختمان ساحل، طبقه سوم

تلفن:
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۲۶
۰۲۱ ۸۶ ۱۲۷ ۱۵۷
۰۲۱ ۸۸ ۵۸۴ ۵۰۸