آزمون روانشناختی شخصیت خودشیفته

خودشیفته

معرفی

اصطلاح خودشیفتگی (نارسیسیسم) از افسانه یونانی نارسیسیوس گرفته شده است، جوانی که عاشق تصویر خود در آب رودخانه شد و تلاش وی برای در آغوش کشیدن خویش منجر به مرگش شد. شخصیت خودشیفته با نشانه‌‌های احساس خودبزرگ‌بینی، اشتغال ذهنی با تخیلات موفقیت، قدرت، استعداد، زیبایی و اعتقاد به اینکه فردی استثنایی و خاص است، احساس همه توانی، استثمارگر بودن در روابط بین فردی، فقدان همدلی و نیاز به تمجید افراطی خود مشخص می‌شود. پرسشنامه شخصیت خودشیفته (NPI – 40) در سال 1988 توسط راسکین و تری ساخته شد. 

جامعه هدف
بزرگسالان

معیارهای مورد سنجش

قدرت و اختیار، خود بسندگی، تقدم، خودنمایی، انتفاع، غرور و خودبینی، ملقب کردن

نحوه اجرای آزمون
پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای نسخه ترجمه شده پرسشنامه شخصیت خود شیفته طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید.

لطفا به هریک از جملات با استفاده از پرسشنامه زیر پاسخ گویید. اولین پاسخی که به نظرتان می‌رسد را علامت بزنید. جواب درست یا غلطی وجود ندارد و هرجمله برای هر فردی ممکن است معنای متفاوتی داشته باشد.

نحوه تحلیل
تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

منبع

Raskin , R.N. , & Hall , C.S. (1981). The narcissistic personality inventory : Alternative form reliability and further evidence of construct validity. Journal of  Personality Assessment , 45 , 159-16.

 
لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت