تأثیرات روانشناختی ناباروری

ناباروری چه از نظری احساسی و چه از نظر جسمی خسته کننده است مطالعات نشان داده‌اند که زنان نابارور با استرس عاطفی بیشتری مواجه می‌شوند که مشابه است با بیماران مبتلا به سرطان و بیماران قلبی.
این بیماران معمولاً ممکن است که افسردگی را تجربه کنند، آنچه در ادامه می‌آید ۱۵ علامت افسردگی و اضطراب مرتبط با ناباروری است که بر اساس لیست جامعه سلامت باروری آمریکا تهیه شده است، شما می‌توانید با استفاده از این لیست علائم خود را پیدا کنید و در صورتی که این ۱۵ علامت یا تعدادی از آنها در مورد شما صادق است می‌توانید از مشاوره و ویزیت روانپزشک بهره ببرید.
در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

۱٫ تمام طول روز را به ناباروریتان فکر می‌کنید:

ممکن است فکر کنید که چطور می توانم زمانی را به ناباروری فکر نکنم، در هنگامی که در طول انجام درمان هستید یا دارید آزمایش می‌دهید طبیعی است که به ناباروری فکر کنید.
در زمانی که در حال انجام سونوگرافی هستید یا داروهای لازم را مصرف می‌کنید طبیعی است که به ناباروری فکر کنید. و این متفاوت است با زمانی که در تمام طول روز شما به ناباروری فکر می‌کنید. مثلاً هنگامی که با دوستانتان هستید آیا مدام فکرتان به این قضیه بر می‌گردد؟
آیا زمانی که با دوست یا همسرتان هستید موضوعی غیر از ناباروری برای صحبت ندارید؟
آیا لذت بردن از زندگی یا تمرکز بر امری خاص برای شما دشوار است؟
این موضوعات هستند که مشکل سازند.

۲٫ مدام احساس گناه می‌کنید:

احساس گناه هیجانی است که می‌بایست محدود به کسانی شود که آگاهانه اشتباهی را انجام می‌دهند، شما ممکن است فکر کنید که چرا برای درمان بیماری عفونی‌ام زودتر اقدام نکردم، چرا زودتر ازدواج نکردم، چرا تخمک یا اسپرمم را فریز نکردم، در حالی که این موارد شامل شرایطی نیست که در آن شما از عواقب کارتان کاملاً آگاه بوده باشید و در هر صورت آگاهانه و به قصد آسیب خود و دیگران آن را انجام داده باشید، اگر مدام احساس گناه دارید یا خود را سرزنش می کنید ممکن است از مشاوره روانپزشکی سود ببرید.

۳٫ احساس بی ارزشی و شرم می‌کنید:

آیا نگرانید که اطرافیان اگر متوجه ناباروری شما شوند شما را کمتر دوست داشته باشند؟ آیا نگرانید که همسرتان شما را به خاطر مشکلات ناباروری ترک کند؟ آیا احساس دلشکستگی می‌کنید؟ در این موارد شما در حال مبارزه با احساس بی ارزشی و شرم هستید، شما تنها با ناباروری تعریف نمی‌شوید، شما یک انسان هستید بسیار بیشتر از ناباروریتان.

۴٫ به طور مداوم احساس غم می‌کنید:

احساس غم یک واکنش طبیعی به وقایع ناخوشایند است ، مثلاً زمانی که درمانتان شکست می‌خورد یا تست حاملگی منفی است طبیعی است که احساس غم داشته باشید. اما اگر این احساس طولانی باشد و مانع عملکرد مناسب شما شود می‌تواند نشانه افسردگی باشد.
ناباروری

۵٫ احساس می‌کنید منزوی شده‌اید:

اجتناب کردن از زنان حامله یا کسانی که فرزند کوچک دارند زمانی که شما دارید با ناباروری مقابله می‌کنید طبیعی است اما اگر شما احساس می‌کنید که اغلب اوقات تنها هستید از دوستان و خانواده در اکثر اوقات اجتناب می‌کنید، بیشتر زمان را در خانه هستید و از کارهای اجتماعی که قبلاً لذت می‌بردید اجتناب می‌کنید شما منزوی شده‌اید که می‌تواند ناشی از افسردگی یا احساس شرم باشد.

۶٫ از فعالیت‌های لذت بخشی که قبلاً داشته‌اید لذت نمی‌برید:

اگر پیش از کارهایی می‌کردید که برای شما لذت بخش بود و الان نمی‌توانید از آن امور لذت ببرید ممکن است به این دلیل باشد که افسردگی ناشی از ناباروری تفسیر شما را از زندگی تغییر داده است.

۷٫ مدام احساس اضطراب می‌کنید یا حملات پانیک دارید:

نگرانی در مورد نتایج آزمایشات یا عوارض درمان طبیعی است اما اگر اضطراب در تمام امور زندگی تان وجود دارد و منجر به اختلال عملکرد شده، اگر بی دلیل نگرانید و حملات پانیک دارید، می‌بایست برای درمان اضطراب کمک بخواهید.                      

۸٫ خیلی زودتر خسته یا عصبانی می‌شوید:

افسردگی و اضطراب هر دو می‌توانند فرد را بیشتر از حد طبیعی خسته کنند و با عث شوند صبرش را زودتر از دست بدهد، خشم ممکن است علامتی از افسردگی باشد و خشم شما از ناباروری ممکن است به سمت اطرافیانتان منحرف شود.

ناباروری

۹٫ به سختی تمرکز می‌کنید و چیزها را فراموش می‌کنید:

بعضی از داروهای ناباروری ممکن است منجر به اختلال در تمرکز شود هرچند اگر شما احساس کردید که نمی‌توانید بر کار خود متمرکز شوید تمام وقت ذهنتان مشغول است و از فعالیت‌های لذت بخش هم نمی‌توانید تمرکز کنید ممکن است این موارد علائمی از افسردگی و اضطراب مرتبط با ناباروری باشد.

۱۰٫ رابطه تان زجرآور شده است:

ناباروری فشاربسیار زیادی بر زوج وارد می‌کند. برخی زوج‌ها ممکن است به هم نزدیکتر شوند و برخی ممکن است از هم دورتر. مشکلات مالی مربوط به ناباروری نیز وجود دارد، آیا احساس می‌کنید که مدام در مورد درمان‌های ناباروری و تصمیم‌های مرتبط با آن بحث می‌کنید؟ آیا نگرانید که همسرتان به خاطر ناباروری شما را ترک کند؟ آیا فراموش کرده‌اید که با هم خوش بگذرانید؟ اگر احساس می‌کنید در رابطه تان دچار مشکل شده‌اید مشاوره می‌تواند انتخاب خوبی برای حل مشکل شما باشد.

۱۱٫ در عملکرد جنسی یا لذت جنسی مشکل پیدا کرده‌اید:

به دلایل مختلف ممکن است زندگی جنسی شما تحت تأثیر قرار بگیرد. مثلاً ممکن است فکر کنید که سکس تنها وسیله ای برای به دنیا آوردن فرزند است ممکن علائم افسردگی و اضطراب داشته باشید ممکن است به خاطر تغییرات هورمونی یا بیماری‌های دردناک مثل اندمتریوز از سکس لذت نبرید تمام اینها مواردی است که باید به آنها توسط پزشکتان بپردازید.

۱۲٫ به سمت مصرف سیگار، مواد یا الکل روی آورده‌اید:

ممکن است با اینکه بدانید مصرف این مواد در حاملگی برایتان مضر است همچنان آنها را استفاده کنید و فکر کنید مصرف این مواد می‌تواند استرس شما را کم کند این دقیقاً زمانی است که نیاز به کمک دارید.

۱۳٫ تمام وقت می‌خواهید غذا بخورید یا اصلا اشتها ندارید:

ممکن است برخی افراد اشتها خود را بر اثر اضطراب از دست بدهند، تغییر در اشتهای شما، خوردن هیجانی و تغییرات در شیوه غذا خوردن می‌تواند ناشی از علائم خلقی شما باشد. 

۱۴٫ در خوابیدن مشکل دارید:

افسردگی و اضطراب می‌تواند منجر به اختلال در خواب چه به صورت کم خوابی چه به صورت پر خوابی شوند. همچنین بعضی داروهایی که برای ناباروری استفاده می‌کنید ممکن است در خواب شما اختلال وارد کند لازم است در این موارد با پزشک خود مشورت کنید.
۱۵٫ آرزوی مرگ یا افکار خودکشی دارید، اگر چنین است که در مورد خودکشی خیال پردازی دارید اینها می‌توانند نشانه افسردگی شدید باشد هرچه زودتر کمک دریافت کنید راحت تر می‌توانید به زندگی طبیعی برگردید، خودکشی یک تصمیم دائمی بر اساس احساسات موقتی است بدانید که می‌توانید کمک بگیرید.
ناباروری

۱۵ علامتی که نشان می‌‎دهد ناباروری زندگی تان را از شما ربوده است.

نویسنده : دکتر سمیه معتضدیان

روانپزشک، (دستیار فلوشیپ فوق تخصصی سایکوسوماتیک)

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد