معرفی

روان پزشکان فردی را از نظر روانشناختی سالم می دانند که تعادلی میان رفتارها و کنترل او در مواجهه با مشکلات اجتماعی وجود داشته باشد. فرد دارای سلامت روان به راحتی می تواند با استرس ها و فشارهای روزمره مقابله کند و  این سبب موفقیت بیشتر در زندگی تحصیلی و شغلی خواهد شد.

چک لیست ۹۰ سوالی نشانه های بیماری،  یکی از پر استفاده ترین ابزارهای غربالگری نشانه های روانشناختی در جمعیت عمومی است. این چک لیست را نباید یک مقیاس سنجش شخصیت تلقی کرد بلکه بیشتر وسیله ای برای سنجش سطح فعلی نشانه های بیماری است که طی یک فاصله زمانی یک هفته ای روی می دهند. این پرسشنامه توسط دراگوتیس و همکارانش در سال (1973) معرفی شد و بر اساس تجربیات بالینی و تجزیه و تحلیل های روان سنجی ، مورد تجدید نظر قرار گرفت و فرم نهایی آن در سال (1976) تهیه گردید.

معیارهای مورد سنجش

این پرسشنامه یک ارزیابی کلی از علایم روانشناختی در ۹ بعد پرخاشگری، اضطراب، وسواس، حساسیت فردی، شکایات جسمانی، تصورات پارانوئیدی، افسردگی، ترس بیمارگونه فراهم می سازد.

نحوه اجرای آزمون

پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای پرسشنامه SCL-90-R طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 30 دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید. لطفاً در تمامی سؤالات، پاسخی را که فکر می کنید با وضع شما  در طی یک هفته اخیر (و نه مشکلات و ناراحتی های گذشته) بیشتر مطابقت دارد مشخص کنید. لطفا به خاطر داشته باشید که این آزمون تنها یک آزمون غربالگری است و هدف از آن بررسی سطح سلامت روان شما در حال حاضر می باشد.

نحوه تحلیل

تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

منبع:

Derogatis, L.R., Lipman, R.S., & Covi, L. (1973). SCL-90: An outpatient psychiatric rating scale—Preliminary Report. Psychopharmacol. Bull. 9, 13–28

4/5 - (3 امتیاز)

نویسنده

دکتر آرمین هیربد

دکتر آرمین هیربد

دکترای حرفه ای پزشکی (MD)، دانشگاه علوم پزشکی تهران (۱۳۸۷-۱۳۹۵)

باشگاه اعصاب و روان هیربد برای معرفی محصولات سلامت روان آنلاین با شرایط زیر دعوت به همکاری می نماید:
👈حدود قیمت محصولات از ۱۰۰۰۰ تومان تا ۵۰۰ هزار تومان و سهم مشارکت از ۲۰ تا ۵۰ درصد است.
👈تداوم ۱۰ درصد سهم مشارکت در خریدهای بعدی

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب سرویس

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت