نقد و بررسی روانشناختی فیلم رفتگان Departed

فیلم رفتگان The Departed 2006

ژانر : جرم – درام

کارگردان : Martin Scorsese

شرکت سازنده : Warner Bros. Pictures

محصول کشور : آمریکا

تاریخ انتشار : ۲۰۰۶

مدت زمان : ۱۵۱ دقیقه

امتیاز فیلم: 8.5

زبان پخش : انگلیسی

خلاصه داستان: داستان فیلم درباره یک افسر جوان پلیس است که در شهر بوستون خدمت می کند. وی ماموریت می یابد تا به عنوان جاسوس در یک باند خلافکار که ریاست آن به عهده فرانک کاستلو است عضو شود، اما فرانک هم بی کار ننشسته و یکی از افراد خود را به عنوان جاسوس وارد اداره پلیس کرده است …

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید

بطور کلی داستان های گانگستری بخش عمده ای از سینما را به خود اختصاص می دهند و آرای مردمی نیز نشان می دهد که این نوع داستان ها از اقبال خوبی در میان میان مردم و منتقدین سینما برخوردار هستند. فیلم رفتگان یا Departed یکی از جمله این فیلم هاست که روایت آن مربوط به شهر بوستون آمریکا می باشد.

درباره منتقد

دکتر استیون همپه Stephen Hampe دکترای خود را در زمینه روانشناسی پزشکی قانونی از دانشگاه Capella کسب کرد. وی دوره تحصیلات تکمیلی خود را در مرکز اصلاحی متروپولیتن در منهتن گزراند و سپس موفق به طی کردن دوره کار آموزی خود در مرکز اصلاح تربیت دیکسون در ایلینویز شد. همچنین وی به عنوان یک مربی قراردادی در دانشگاه شهر نیویورک در کالج بروکلین و کالج هانتر تدریس می کند.

فیلم رفتگان Departed

“کسی که در بوستون به دنیا آمد، در حومه شمالی شهر بزرگ شد و دارای مادربزرگی ایرلندی بود” از این جمله می توان به عنوان جمله الهام بخش فیلم یاد کرد. فیلم رفتگان یا Departed یک داستان اقتباسی و الهام گرفته شده از زندگی یک تبهکار در بوستون به نام James “Whitey” Bulger می باشد اما در اصل، فیلم رفتگان یا Departed برداشتی از یک فیلم هنگ کنگی می باشد.

فیلم رفتگان یا Departed داری داستانی پیچیده و لایه لایه با مضامین خشونت آمیز است و چاشنی هایی از وفاداری و خیانت به آن افزوده شده تا به خوبی بتواند بر بیننده تاثیر بگذارد؛ در این فیلم می بینیم که اسکورسیزی کارگردان سرشناس و معروف این فیلم قصد دارد تا اوضاع و احوال مردم را در دهه ۱۹۷۰ میلادی در قالب داستانی گنگستری به تصویر بکشد.

در فیلم رفتگان یا Departed جک نیکلسون در نقش فرانک کاستلو ظاهر شده و وی ریاست عوام را بر عهده دارد، مت دیمون نیز نقش فردی جوان به نام کوین سالیوان را ایفا می کند. سالیوان قصد دارد تا پس از فارق التحصیلی به خدمت کاستلو درآید. لئوناردو دیکاپریو نیز از جمله دیگر چهره های ایفا کننده نقش در فیلم رفتگان یا Departed می باشد.

کارگردانی

فیلم رفتگان

در این فیلم کارگردان به خوبی توانسته تقابل بین پلیس و قدرت گروه های مافیایی را به تصویر بکشد، در داستان فیلم می بینیم که هر یک از گروه ها قصد دارند تا مهره خود را در گروه دیگر به عنوان جاسوس بکار گیرند، با توجه به بالا بودن رقم آثار ساخته شده در این ژانر ببینده قادر است تا به خوبی با فیلم ارتباط برقرار کرده و شخصیت های فیلم را از یکدیگر تمییز دهد.

بطور کلی جدا از جنایات انجام شده در فیلم، تمرکز اصلی داستان بر روی پیدا کردن جاسوس می باشد! پلیس ها و مافیا موفق می شوند تا نیرو های خود را به خوبی وارد گروه حریف کنند؛ پس از مدتی هر دو گروه متوجه می شوند که یک جای کار می لنگد! اما نکته فیلم اینجاست که نه مامور پیلس هویت خود را لو می دهد و نه جاسوس مافیا! حال هرکدام به دنبال یافتن راهی برای پی بردن به هویت یکدیگر می باشند.

تضاد

در این رمان پلیسی بیننده به خوبی قادر است تا تنش را در میان صحنه های فیلم رفتگان Departed احساس کند. شاید یکی از نقطه های قوت و در عین حال ضعف فیلم رفتگان یا Departed به کارگیری لهجه ها باشد، کاری ریسکی که قطعا انجام آن فیلم سازی را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد، اما از آنجا که در این فیلم از بازیگران خبره ای استفاده شده، می توان این اطمینان را به بیننده داد که استفاده از لهجه ها به بهترین حالت ممکن صورت گرفته است.

در فیلم رفتگان یا Departed می بینیم دو شخصی که در یک محله به دنیا آمده اند چگونه تضاد را در فتار، به رخ می کشند، یک مامور پلیس و دیگری جاسوس مافیا!

دیگر نکته ای که در این فیلم می توان به بررسی و تقدیر از آن پرداخت کارگردانی جذاب اسکورسیزی می باشد، در فیلم رفتگان یا Departed تشخیص اینکه چه کسی واقعا قهرمان فیلم است سخت ترین کار ممکن برای بیننده به شمار می آید. به خاطر کارگردانی خیره کننده شما بطور همزمان چندین شخصیت هم قهرمان و هم ضد قهرمان شناسایی می کنید.

از جمله موارد دیگر قابل پرداختن در این فیلم شخصیت روانپزشک فیلم است که نقطه مشترکی بین هر دو نقش اصلی می باشد. شخصی که هر دو نفر به او علاقمند هستند. به خوبی می توان گفت که این نقش، یک شخصیت درخشان است که نقش بالایی را در مقبولیت فیلم داشته است.

منابع

Lau, A. (Producer), Lau, A., & Mak, S. U. (Directors). (2002). Internal affairs [Motion
picture]. Hong Kong: Basic Pictures.
Ruddy, A. (Producer), & Coppola, F. F. (Director). (1972).
The godfather [Motion picture].
United States: Paramount Pictures.

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد