نقد و بررسی روانشناختی فیلم کلاغ The Raven

فیلم کلاغ

نام : کلاغ The Raven

امتیاز : 6.4 از 10 – میانگین رای 73,812 نفر

موضوع : جنایی, رازآلود, هیجان انگیز

مدت زمان: 110 دقیقه

سال انتشار : 2012

کارگردان : James McTeigue

بازیگران : John Cusack , Luke Evans , Alice Eve

خلاصه داستان:

فیلم کلاغ The Raven در رابطه با یک قاتل سریالی است که بر اساس داستانهای یک کتاب شروع به ارتکاب قتل می کند، حال یک کارآگاه جوان به همراه نویسنده اصلی کتاب در حال کشف انگیزه وی از قتل های انجام شده و دستگیری وی می باشند.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

درباره منتقد فیلم

Dr. James Iaccino استادیار دانشکده روانشناسی حرفه‌ای در شیکاگو است.

از جمله علایق مطالعاتی وی می توان به بررسی الگو ها و همچنین مجموعه های استفاده شده توسط قاتلان سریالی اشاره کرد، از همین رو اغلب داستان نویسان و کارگردانان برای ساخت چنین فیلم هایی از وی استفاده می کنند.

Dr. James Iaccino در کنفرانس‌های سالانه انجمن فرهنگ مردمی آمریکا و اخیرا در کنوانسیون انجمن روانشناسی آمریکا چندین مقاله ارائه کرده‌است.

از جمله نقد های مهم او می توان به نقد درباره سریال Arrow اشاره کرد که با اقبال خوبی از جانب بینندگان مواجه شد.

نقد فیلم کلاغ The Raven

از فیلم کلاغ The Raven می توان به عنوان یک فیلم جنایی/ راز آلود یاد کرد.

کارگردانی James McTeigue در فیلم کلاغ The Raven را می توان به اقتباس گیری یکی از فیلم های Vincent Price در سال 1970 یعنی The Abominable Dr. Phibes نسبت داد.

در این فیلم بر اساس یک اشتباه پزشکی، فردی را به اشتباه به عنوان قاتل شناسایی می کنند.

همچنین داستان فیلم را می توان به اثر تئاتر خون ساخته Hickox نیز در سال 1973 نسبت داد.

در فیلم نیز از هنر بازیگری Vincent Price بهره می برد.

با وجو تمام این شباهت ها نمی توان از ساخت جالب و منحصر به فرد فیلم کلاغ The Raven چشم پوشی کرد.

فیلم کلاغ The Raven برخلاف سایر اثر های ذکر شده دارای مذمونی جدی تر و همچنین بُعد جنایی/ راز آلود قوی تری می باشد.

در این نقد قصد داریم تا به بررسی ابعاد مختلف شخصیتی نقش اصلی این فیلم یعنی قاتل بپردازیم.

فیلم کلاغ

شناسایی قاتل در فیلم کلاغ The Raven

قبل از هر چیزی لازم است خاطر نشان شویم که در 50 سال پیش هنوز چیزی به عنوان قاتل سریالی وجود نداشت و این تعریف اولین بار توسط جیمز راینهارت که متخصص جرم شناسی بود مورد استفاده قرار گرفت.

وی حدودا در سال 1960 از این تعریف برای معرفی اینگونه افراد استفاده کرد.

بعد از وی نماینده سازمان FBI, K. Ressler در سال 1970 از این تعریف برای یاد کردن از چنین افرادی استفاده کرد.

ریشه این تعریف نیز به نوع داستان پردازی در سریال ها باز می گردد، دقیق در آخر هر قسمت از سریال، آخرین سکانس هیجان انگیز ترین سکانس همان قسمت است و در همان صحنه نیز سر نخی از قسمت بعد به بیننده داده خواهد شد؛ یعنی دقیقا همان کاری که قاتل های زنجیره ای انجام می دهند!

این نوع قتل ها کاملا برنامه ریزی شده و دقیق هستند.

داستان فیلم در سال 1840 میلادی در حال جریان است و بدون این توضیحات شاید قبول اینکه پلیس با وجود امکانات کمی که در آن سال ها داشته چگونه توانسته این قاتل را شناسایی کند کمی غیر قابل قبول باشد.

زمان شناسی فیلم

به عقیده برخی اگر داستان فیلم در زمان رقم می خورد شاید قابل باورتر و جذاب تر بود، زیرا باور اینگونه اتفاقات در سال 1840 میلادی کم سخت است.

اما کافی است تا نگاهی به داستان های شرلوک هولمز داشته باشیم، همین امر می تواند صحه ای بر اتفاقات رخ داده در داستان فیلم باشد.

علاوه بر این موارد بر اساس نوشته Richard Corliss در مجله TIME امروزه داستان های مربوط به قاتلان سریالی طرفداران بسیاری پیدا کرده اند و همین موضوع موجب شده تا کارگردانان نیز از این گونه داستان ها برای ساخت فیلم بیشتر بهره ببرند.

پس اجازه دهید فقط فرض کنیم پو و سر بازرس قادر به تشخیص الگو های قتل های صورت گرفته توسط قاتل هستند.

مشخصات و گونه شناسی قاتل فیلم کلاغ The Raven

بر اساس مدل طبقه بندی قاتلان سریالی (Holmes and Holmes 2010) می توان انگیزه این افراد برای ارتکاب جرم را به دسته های مختلفی تقسیم بندی کرد:

  • رویایی یا بلند پروازی
  • ماموریت گرا
  • لذت بردن
  • تسلط جویی

بر اساس داستان فیلم اینگونه به نظر می رسد که انگیزه قاتل بیشتر از روی لذت بردن از این عمل است؛ بر اساس تحقیقات انجام شده در بسیاری داستان های واقعی نیز بسیاری از قاتلان داری انگیزه های این چنینی برای ارتکاب جرم می باشند.

فیلم کلاغ

در مرکز محققان، Alison و  Wentink توصیه کردند که این نوع دسته بندی ها نمی توانند دید درستی از قاتل و انگیزه های وی را ببه ما معرفی کنند و لازم است تا در این دسته بندی ها یک تجدید نظر کلی صورت بگیرد، زیرا اینگونه دسته بندی ها قادر نیستند تا به وضوح تمایز بین انواع جرم ها توضیح دهند.

با این وجود در این بررسی قصد داریم تا از همین مدل برای دسته بندی استفاده کنیم. ایوان رینولدز قاتلی که برای لذت آدم می کشت!

قاتلانی که مقتول خود را به هدف انجام ماموریت  و لذت بردن به قتل می رسانند معمولا قربانی های خود را سنجیده انتخاب می کنند و قربانی های آنها دارای برخی ویژگی ها هستند تا بتوانند لذت و مغز آنان را ارضاء کنند.

به عنوان مثال می توان به برخی ویژگی های فیزیکی و شغلی اشاره کرد، مثلا روسپی هایی با موی بلوند، فردی با این ویژگی ها می تواند برای این قاتل یک قربانی لذت بخش به شمار بیاید.

انگیزه قاتل!

شاید بتوان گفت تمام افراد این چنینی داراری یک اختلال روانشناختی می باشند و با انجام این اعمال روح خود را سیراب می کنند.

شخصیت قاتل در فیلم کلاغ The Raven نیز دارای یک اختلال این چنینی است انگیزه دیگر وی کسب احترام و تحسین دیگران برای انجام این چنین کار هایی است.

در صحنه ای از فیلم متوجه پرداختن روزنامه محلی به داستان رینولدز می شویم و همین امر موجب می شود تا برای انجام قتل خود به دنبال جذب مخاطبان بیشتری باشد تا بتواند احترام دیگران را بدست آورد.

فیلم کلاغ

در اغلب داستان های جنایی قاتلینی که اهداف لذت جویانه را انتخاب می کنند یا زنان هستند و یا قربانیان خود را از بین زنان انتخاب می کنند، این نوع قاتلان برای ارتکاب جرم نیز از یک صلاح انتخابی، به عنوان مثال سم، استفاده می کنند تا قربانی را به دام مرگ بکشند.

درباره رینولدز نیز می توان به ریختن سم در مشروبات الکلی اشاره کرد، حال می بینیم که قربانی هایی که وی انتخاب می کند باعث عبور از مرز های جنسی و بیشتر بر جنبه لذت جویی وی تاکید دارد.

بررسی های بالینی قاتل در فیلم کلاغ The Raven

رینولدز بر اساس معیار های DSM-5 (انجمن روانپزشکی آمریکا، 2013) نوعی علائم اختلال فکری حاد را نشان می دهد، در فیلم کلاغ The Raven رینولدز در حال ارتباط با شخصیتی تخیلی به نام نام پو است که که اصلا چنین شخصیتی در دنیای واقعی وجود ندارد.

همین موضوع او را به ارتکاب هرچه بیشتر جنایت هایش تشویق می کند.

ریشه این اختلال در رینولدز به نوعی اختلال دلبستگی باز می گردد که توسط شخصیتی محجوب یا غایب ایجاد شده است.

این اختلال به فرد اجازه می دهد تا روال زندگی عادی خود را داشته باشد بدون اینکه توجه کسی به وی جلب شود، دارای عملکردی طبیعی است و به خوبی قادر است تا افکارش را سازماندهی کند.

در فیلم کلاغ The Raven یکی از جمله مواردی که به خوبی توجه بیننده را به خود جلب می کند برخی ویژگی های اخلاقی رینولدز است.

وی از جمله افرادی است که دائما به دنبال همدلی و همدردی با دیگران است و همین موضوع می تواند نقطه تضاد و یا نقطه عطف ایجاد شده در رابطه با شخصیت وی باشد.

با توجه به داستان فیلم و بدون داشتن ذهنیت قبلی نمی توان به خوبی درباره شخصیت و نحوه شکیل گیری بیماری در رینولدز قضاوت کرده و یا آنرا تشخیص داد؛ اما بطور کلی بر اساس مطالعات انجام شده در رابطه با قاتلان سریالی مشخص شده است که هیچکدام از این افراد دارای سلامت روانشناختی نبوده اند.

فیلم کلاغ

همچنین در فیلم نشانه هایی از اعتیاد به مواد مخدر نیز دیده می شود که همین عامل باعث شده تا روند بیماری وی تند تر و با شدت بیشتری ادامه پیدا کند.

کلام آخر

این فیلم می تواند به خوبی یک فرصت از دست رفته را به تصویر بکشد.

در فیلم عناصر بنیادین وجود انسان به تصویر کشیده می شود و به خوبی نشان داده می شود که اعمال یک بشر تا چه حد ممکن است خطرناک و وحشتناک باشد.

در این فیلم اساسا عوامل نگران کنند وجود انسان به تصویر کشیده می شوند و همین امر باعث می شود تا اثر چندان به مذاق بیننده خوش نیاید.

این فیلم تنها یک داستان جنایی درباره قتل های سریالی نیست!

بدون شک این فیلم داستان زندگی انسانی را به تصویر می کشد که به دلایلی مختلف از ارزش های انسانی دور شده و یا به تعبیری دیگر ارزش های انسانی را با خوی حیوانی درآمیخته است.

منابع

American Psychiatric Association. (2013). Diagnostic and statistical manual of mental
disorders
(5th ed.). Washington, DC: Author.
Canter, D., Alison, L., Alison, E., & Wentink, N. (2004). The organized/disorganized typology
of serial murder: Myth or model?
Psychology, Public Policy, and Law, 10, 293–320.
Corliss, R. (2012). The Raven: Edgar Allan Poe solves a serial-killer mystery. Retrieved from
Fuest, R. (Director). (1971). The abominable Dr. Phibes [Motion picture]. United Kingdom &
United States: American International Pictures.
Hare, R. D. (1999).
Without conscience: The disturbing world of psychopaths among us.
New York, NY: Guilford Press.

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد