مثبت اندیشی

مثبت اندیشی، آگاهی تفکر و تفکر عقلانی

اغلب اوقات، روشی که ما بر اساس احساسی در مورد موقعیت داریم از درک ما از آن موقعیت حاصل می شود. اغلب آن برداشت صحیح است،اما گاهی اوقات هم نیست.به عنوان مثال گاهی اوقات ما به شکل غیر منطقی با خودمان خشن هستیم یا اینکه می توانیم در مورد انگیزه های افراد با عجله نتیجه گیری غلط کنیم این می تواند باعث بروز مشکلاتی شود و ما را نیز ناراحت کند و البته می تواند ما را به این سمت سوق دهد که در مورد دیگران بی انصاف باشیم. مثبت اندیشی، آگاهی تفکر و تفکر عقلانی ابزار های ساده ایی هستند که به شما کمک می کنند از این راه برگردید.

با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

 

مقدمه

یک تعریف رایج و قابل کنترل از استرس توسط ریچارد. اس لازاروس توسعه یافت در کتابی به این نام “روانشناسی استرس و پروسه ی غلبه بر آن”. استرس زمانی رخ می دهد که شخص فکر می کند تقاضا ها فرای منابع اجتماعی و شخصی هستند که اشخاص می توانند آماده کنند. افراد برای اینکه دچار استرس شوند باید دو قضاوت عمده کنند :

1-ابتدا آنها باید احساس کنند که توسط یک موقعیت تهدید شدند.
2-آنها باید قضاوت کنند که آیا ظرفیت ها و منابع شان برای غلبه بر آن تهدید کافی هستند یا نه.
این که فرد چقدر احساس استرس می کند به میزان آسیبی بستگی دارد که شخص فکر می کند آن موقعیت می تواند به آن وارد کند و این که چقدر طول می کشد منابع اش نیاز های آن موقعیت را برآورده کنند. برداشت مهم است چرا که (به لحاظ فنی) موقعیت ها در نوع خودشان استرس زا نیستند.

مثبت اندیشی

مثبت اندیشی

تعبیر و برداشت ما از موقعیت است که سطح استرسی را که احساس می کنیم را مشخص می کند. قطعا گاهی اوقات، آنچه به خودمان می گویم درست است اما در بعضی موقعیت ها ممکن است خطرناک باشد و ممکن است ما را به لحاظ فیزیکی و اجتماعی تهدید کند و اینکه ما را به لحاظ شغلی تهدید کند. اینجا، استرس و عواطف شخصی بخشی از سیستم اولیه هشدار هستند که به ما در مورد تهدید ناشی از این موقعیت ها هشدار می دهند. اگرچه اغلب اوقات ما با خودمان خشن و بی انصاف هستیم،روشی که در آن ما هرگز با دوستان مان یا اعضاء تیم نخواهیم بود. اینها در کنار تفکر منفی می تواند باعث تشدید استرس و ناراحتی شوند و می تواند اعتماد به نفس ما را به شدت تضعیف کند.

هشدار:

استرس می تواند باعث بروز مشکلات جدی در زمینه سلامت شود و در موارد حاد منجر به مرگ می شود. در حالی که تکنیک های مدیریت استرس ثابت کرده اند که می توانند تاثیر مثبتی روی کاهش استرس بگذارند. آنها فقط برای راهنمایی هستند و خوانندگان اگر در مورد بیماری های مربوط به استرس نگران اند و یا اگر استرس باعث بروز ناراحتی های همیشگی و مهمی در آنها می شود باید به توصیه های متخصصان واحد شرایط در زمینه ی سلامت گوش دهند. همچنین متخصصان سلامت باید قبل از هر گونه عمده در رژیم یا سطح ورزش، مشاوره کنند.

سه مرحله برای مثبت اندیشی

درک آگاهی تفکر

هنگامی که به آینده فکر می کنید و منفی فکر می کنید، خودتان را کوچک می کنید، به خاطر اشتباهی که کرده اید از خودتان انتقاد می کنید، به توانایی هایتان شک می کنید یا انتظار شکست دارید. تفکر منفی به اعتماد به نفس شما آسیب می زند و مهارت های ذهنی شما را از کار می اندازد.

مشکل عمده ی این روش این است که افکار منفی تمایل دارند وارد ضمیر خود آگاه ما شوند، آسیب شان را وارد کنند و دوباره به جایی که قبلاً بودند، برگردند. از آن جایی که ما آنها را (افکار منفی) را به چالش نمی کشیم آنها می توانند کاملا غلط و اشتباه باشند. اگر چه این باعث نمی شود که تاثیرات مخرب افکار منفی کاهش پیدا کنند. اگرچه آگاهی پروسه ایی است که به واسطه ی آن افکارتان را مشاهده می کنید و از آنچه که در ذهن تان می گذرد باخبر می شوید.

مثبت اندیشی

یک روش برای آگاه شدن از تفکر تان این است که جریان خودآگاهی تان را مشاهده کنید هنگامی که به یک موقعیت استرس زا فکر می کنید. هیچ تفکری را سرکوب نکنید :در عوض به آنها اجازه دهید مسیر خودشان را طی کنند در حالی که آنها را مشاهده می کنید و هنگامی که اتفاق می افتند آنها را در برگه ی گزارش کار بنویسید. یک روش جامع دیگر برای آگاهی از تفکر عبارت است از ثبت استرس در دفتر استرس (stress dairy). یکی از فواید استفاده از این دفتر این است که به مدت یک یا دو هفته شما همه ی چیزهای ناخوشایند زندگی تان را که باعث بروز استرس شدند را ثبت می کنید.

این شامل افکار منفی و اضطراب ها نیز می شود و همچنین می تواند خاطرات سخت و ناخوشایند را در برگیرد و البته موقعیت هایی که آنها را منفی می دانید. با ثبت کردن افکار منفی تان برای یک دوره ی زمانی معقول می توانید به سرعت الگو ها را در تفکر منفی تان مشاهده کنید. هنگامی که در پایان دوره دفترتان را مشاهده می کنید باید قادر باشید رایج ترین و مخرب ترین افکارتان را شناسایی کنید و به عنوان یک اولویت آن را در نظر بگیرید.

آگاهی تفکر اولین قدم در پروسه ی مدیریت افکار منفی ست چرا که شما تنها می توانید افکاری را مدیریت کنید که از وجود آنها آگاهی دارید.

توسعه ی تفکر عقلانی

گام بعدی در پرداختن به تفکر منفی عبارت است از به چالش کشیدن افکار منفی که با استفاده از تکنیک آگاهی تفکر، آنها را مشخص کردید. همه ی تفکراتی را که نوشته اید، نگاه کنید و به شکل معقولی به چالش بکشید از خودتان بپرسید آیا این تفکر معقول است یا آیا این تفکر تاب بررسی دقیق را می آورد؟ به عنوان مثال، با تجزیه و تحلیل دفتر استرس ممکن است مشخص کنید که مرتباً افکار منفی داشته اید:

-احساس عدم کفایت
-نگرانی از این بابت که عملکرد شما در شغل تان به اندازه کافی خوب نبوده است
-اضطراب و نگرانی بابت چیزهایی که خارج از کنترل شما هستند، تلاش شما را تحلیل می برند.
با این ها شروع کنید، ممکن است شما به روش هایی این افکار منفی را به چالش بکشید. روش هایی که در زیر نشان داده شده اند :

احساس عدم کفایت :آیا شما به اندازه ایی که باید برای این شغل آموزش دیده اید و تحصیل کرده اید؟ آیا برای انجام این کار منابع و تجربه ی لازم را در اختیار داشته اید؟ برنامه ریزی کرده اید، آماده شده اید و به اندازه کافی تمرین کرده اید؟ اگر شما همه ی این کارها را انجام داده اید و هر کاری را که باید انجام داده اید،اگر همچنان نگران اید، آیا استاندارد های بالایی را برای خودتان در نظر گرفته اید برای انجام آن کار؟

نگرانی در مورد عملکرد :آیا شما آموزش دیده اید، آموزشی که یک شخص عاقل معتقد است برای خوب کار کردن، نیاز است؟ آیا به شکل مناسبی برنامه ریزی کرده اید؟ به تیم حمایتی تان اطلاع داده اید؟ کاملا آماده شده اید؟ اگر نه، شما باید این کارها را به سرعت انجام دهید و اگر انجام داده اید شما در موقعیت خوبی قرار دارید و می توانید بهترین عملکرد خود را نشان دهید.

مثبت اندیشی

مثبت اندیشی

مشکلات همراه با مسائلی خارج از کنترل شما :آیا برنامه ریزی تصادفی مناسبی را انجام داده اید؟ به همه ی خطرات و حوادث تصادفی فکر کرده اید و مدیریت آنها؟ اگر اینگونه ست برای کنترل مشکلات بالقوه به خوبی آماده شده اید.

نگرانی در مورد واکنش دیگر افراد :اگر شما آماده سازی خوبی داشته اید، نهایت تلاش تان را بکنید تا جایی که می توانید، این همه ی آن چیزی ست که شما باید بدانید. اگر تا جایی که می توانید عاقلانه عمل کنید و روی نیاز های حضار تمرکز کنید، احتمالا افرادی که منصف هستند واکنش خوبی نشان می دهند، اگر افراد منصف نباشند چیزی خارج از کنترل شما رخ می دهد.

نکته :

دچار این اشتباه نشوید که به یک مشکل عمومیت بدهید، خب شما سر کارتان اشتباه کرده اید اما این بدان معنا نیست که شما در کارتان مهارت ندارید.
به شکل مشابه ایی مطمئن شوید که آینده را در نظر گرفته اید در مورد حوادث اتفاقی که آنها را استرس زا می دانید. فقط به این دلیل که مسئولیت های جدیدتان را استرس زا می دانید به این معنا نیست که آنها همیشه و در آینده هم استرس زا خواهند بود.

اغلب بهترین چیز برای این کار این است که که برتری خود را نسبت به اظهارات ناعادلانه نشان دهید. واکنش عقلانی به هر تفکر منفی را در ستون آگاهی تفکر در برگه ی گزارش کار بنویسید.

نکته :

اگر شما متوجه شدید که بررسی کردن منصفانه افکار منفی تان کار دشواری است، تصور کنید که شما بهترین دوست خودتان یا مربی محترم یا مشاور هستید. لیست افکار منفی را نگاه کنید تصور کنید که آنها توسط شخصی نوشته شده اند که شما توصیه منصفانه به او کرده اید و به این فکر کنید که چگونه این افکار را به چالش می کشید هنگامی که شما عاقلانه افکار منفی را به چالش می کشید باید قادر باشید که سریع تشخیص دهید افکار اشتباه هستند یا اینکه این افکار اصل و محتوایی در خودشان دارند. هنگامی که این افکار اصل و محتوایی دارند، به شکل مناسبی اقدام کنید. در این موارد افکار منفی به شما هشدار اولیه را می دهند برای انجام اقدامی که مورد نیاز است.

تمرینات مثبت اندیشی

هنگامی که شما برای به چالش کشیدن افکار منفی غلط از آگاهی تفکر استفاده کردید، استفاده از افکار مثبت و عقلانی و عقاید برای مقابله با آنها، اغلب مفید است. همچنین بررسی کردن موقعیت نیز مفید است برای اینکه فهمید آیا هیچ فرصتی به واسطه ی آن موقعیت پیشنهاد می شود یا خیر.
اعتقادات به شما کمک می کنند اعتماد به نفس خود را بسازید. مبنای عقایدتان را بر ارزیابی های عقلانی و شفاف حقایق قرار دهید، حقایقی که با استفاده از تفکر عقلانی به آنها رسیده اید. شما می توانید آسیبی را که تفکر منفی ممکن است بر اعتماد به نفس شما وارد کند را از بین ببرید.

نکته :

اعتقاد شما اگر خاص و ویژه باشد در زمان حال ساده بیان شود و محتوی احساسی تاثیر گذاری داشته باشد، قوی تر هم خواهد بود.
در ادامه مثال بالا، اعتقاد مثبت شاید اینگونه باشد :
-احساس عدم کفایت :من برای این موضوع خوب آموزش دیده ام. من تجربه، ابزار و منابعی را که نیاز دارم، در اختیار دارم. من فکر های خودم را در این باره کرده ام و برای همه ی مسائل احتمالی آماده ام. من می توانم کارم را به خوبی انجام دهم.

نگرانی ها در مورد عملکرد :

من برای این کار خیلی خوب تحقیق کرده ام و البته خیلی خوب برنامه ریزی کرده ام و کاملا متوجه مشکل شده ام. من زمان، منابع و کمکی را که نیاز دارم، در اختیار دارم. من برای انجام دادن کارم به شکل عالی، کاملاً آماده ام.

-مشکلات همراه با مسائلی خارج از کنترل شما :

ما در مورد هر چیزی که ممکن است به شکل معقولی پیش بیاد، فکر کرده ایم و برنامه ریزی کرده ایم که چگونه می توانیم حوادث اتفاقی احتمالی را کنترل کنیم. هر کسی برای کمک هنگام نیاز آماده است. همه ی ما برای واکنش نشان دادن منعطف و موثر آماده ایم.

مثبت اندیشی

نگرانی از بابت واکنش دیگران :

من خوب آماده شده ام و تا جایی که بتوانم تلاشم را می کنم. افراد منصف به این کار من احترام می گذارند. من از هر نقدی بهتر عمل خواهم کرد به روشی حرفه ایی و عاقلانه. اگر مناسب می دانید، اعتقادتان را روی برگه ی گزارش کار بنویسید به طوری که بتوانید از آنها استفاده کنید هنگامی که به آنها نیاز دارید.

همچنین این امکان را برای خودتان فراهم کنید که بتوانید اعتقادات مفیدی خلق کنید. بخشی از مثبت اندیشی عبارت است از در نظر گرفتن فرصت هایی که ممکن است موقعیت به شما و تیم تان پیشنهاد کند. در مثال های بالا، غلبه ی موفقیت آمیز بر این موقعیت ها،فرصت هایی را خلق می کند. شما مهارت های جدیدی کسب می کنید،شما به عنوان شخصی دیده می شوید که می تواند چالش های سخت را کنترل کند و ممکن است فرصت های شغلی جدیدی پیش روی شما قرار گیرند.
مطمئن شوید که برای مشخص شدن این موقعیت ها وقت می گذارید و به عنوان بخشی از تفکرات مثبت تان روی آنها تمرکز می کنید.

نکته :

در گذشته مردم بدون هیچ ملاحظه ایی از مثبت اندیشی حمایت می کردند انگار که راه حل همه ی مشکلات بود اگرچه این روش باید با عقل سلیم مورد استفاده قرار گیرد. ابتدا عاقلانه در مورث اهدافی تصمیم بگیرید که می خواهید با کار و تلاش زیاد به آنها دست پیدا کنید و سپس برای تقویت آنها از مثبت اندیشی استفاده کنید.
نکات کلیدی

این مجموعه از ابزار به شما کمک می کنند استرس ناشی از افکار منفی برخورد کنید و آن را کنترل کنید.

آگاهی تفکر به شما کمک می کند افکار منفی و خاطرات ناخوشایند را شناسایی کنید و البته برداشت های غلط را از موقعیت هایی که ممکن است در مقابل عملکرد شما قرار گیرند و به اعتماد به نفس تان آسیب بزنند. این امکان برای شما فراهم می شود که به آنها بپردازید.
آگاهی تفکر به شما کمک می کند این افکار منفی را به چالش بکشید یا از آنها یاد بگیرید یا اینکه آنها را باطل کنید به این دلیل که غلط هستند.

شما می توانید از مثبت اندیشی استفاده کنید برای ایجاد اعتقادات مثبت که از این اعتقادات مثبت می توانید در جهت مواجه شدن با افکار منفی استفاده کنید. این اعتقادات افکار منفی را خنثی می کنند و اعتماد به نفس شما را شکل می دهند. شما همچنین می توانید از این روش استفاده کنید برای پیدا کردن فرصت هایی که تقریبا همیشه حاضر هستند و تا حدودی در شرایط سخت پیدا می شوند.

نویسنده

دکتر آرش هیربد

دکتر آرش هیربد

من دکتر آرش هیربد دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و تخصص روانپزشکی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. در بیمارستان آتیه به عنوان روانپزشک و مسئول دفتر سلامت روان مشغول به کار هستم. در کلینیک هیربد به عنوان موسس و مسئول فنی و روانپزشک بزرگسال فعالیت دارم. در زمینه اختلالات خلقی، اضطرابی، وسواس ، اختلالات خواب و… می توانم به شما کمک کنم.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب سرویس

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت