زبان بدن چیست؟

زبان بدن

اکثر افراد حتی وقتی افکار خود را به صورت کلامی‌‌ابراز نکنند، با زبان بدن خود به طور مداوم سرنخ‌هایی راجع به آنچه فکر می‌‌کنند و احساس می‌‌کنند، نشان می‌دهند. پیامهای غیر کلامی‌‌که از طریق حرکات بدن، بیان صورت، لحن و میزان صدا و سایر سرنخ‌های فرد فرستنده برای برقرار ارتباط نشان داده می‌شود، به صورت جمعی به عنوان زبان بدن شناخته می‌‌شوند.

برای آشنایی بیشتر با زبان بدن در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

زبان بدن همیشه به اندازه زبان گفتار واضح نیست، اما نحوه تفسیر آن می‌‌تواند در نحوه ارتباط شخص و تعامل با دیگران نقش مهمی‌‌داشته باشد. زبان بدن ارکستر خاموش است، یعنی بیان دقیق (نمایش مختصری از احساسات که فرد سعی دارد آن را پنهان کند)، حرکات دست و ثبت وضعیت در مغز انسان تقریباً بلافاصله. به طوری که حتی وقتی کسی از آنها آگاه نباشد.

زبان بدن

این لحظات شناخت، هرچند کوتاه، می‌‌تواند پیامدهای طولانی مدت در مورد چگونگی تفسیر انگیزه، خلق و خوی و گشودگی فرد به دیگران و همچنین چگونگی درک خود درونی خود داشته باشد. متأسفانه، برخی از اختلالات سلامت روان (به ویژه اختلالات عصبی و رشدی مانند اوتیسم) ممکن است به پیام‌های ارسال شده توسط زبان بدن را توجه نکرده و پاسخ ندهند.

چگونه زبان بدن دیگران را بخوانیم؟

زبان بدن یکی از انواع مهم برقراری ارتباط است، اما بیشتر اوقات، نمایش زبان بدن توسط شخص و به دنبال خوانده شدن این زبان توسط فردی دیگر کاملاً غیر عمدی اتفاق می‌‌افتد. به عنوان مثال وقتی کسی منتظر فردی است که تا به حال او را ندیده است، ممکن است بدون اینکه خودش متوجه شود که این کار را انجام می‌دهد، به حالت عصبی پای خود را تکان دهد.

به طور مشابه، هنگامی‌‌که فرد سر قرار حاضر می‌‌شود، طرف انتظار ممکن است آگاهانه درک کند که آنها نمی‌توانند از هم انرژی بگیرند، اما ذهن ناخودآگاه آنها ممکن است روی بازوهای بسته یا نگاه اجتناب ناپذیر همدیگر باشد. خوشبختانه با آگاهی و اندکی تمرین، می‌‌توان مقداری کنترل بر زبان بدن خود اعمال کرد و در خواندن زبان بدن دیگران مهارت بیشتری کسب کرد.

همراه گرامی سایت کلینیک اعصاب و روان هیربد در صورتی که به بررسی تخصصی موضوع مطرح شده در این مقاله، در مورد خود علاقه مند هستید، جهت مشاوره از متخصصین روانپزشک و روانشناس کلینیک آنلاین هیربد لینک زیر مراجعه نمایید.
http://hirbodclinic.com/treatment/ocr
تماس با ما

نشانه‌های زبان بدن ناشی از علاقه عاشقانه

زبان بدن

علائم زبان بدن غیر کلامی‌‌از سر تا انگشتان پا عبارتند از:

  • تکان دادن سر: این حرکت شبیه به حرکات فرد هیجان زده است.
  • نگاه خیره: در این حالت حرفی برای گفتن وجود ندارد، جز این که شخص نمی‌‌تواند چشم خود را از فرد علاقه عاشقانه مورد نظر خود برداشته باشد.
  • لبخندها: افرادی که به یکدیگر علاقه مند هستند بیشتر لبخند می‌‌زنند و حتی ممکن است موقع لبخند زدن دهانشان کمی‌‌باز باشد.
  • حرکات دست: حرکات جذاب می‌‌تواند علاقه مندی به شخص دیگر را نشان دهد.
  • یک لمسی کوچک: دستی که روی شانه یا آرنج می‌‌رود، علائم گشودگی نیز هست.
  • حالت بدن راحت و باز: جمع کردن بازوها و پاها بدون شک نشانگر موقعیتی بسته است. در حالی که نشستن با دشتهای باز شخص دیگر را به دوستی و آمادهگی پذیرش دعوت می‌‌کند.

منبع: psychologytoday

5/5 - (1 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد