آنچه باید قبل از انتخاب رواندرمانی آنلاین بدانید

روش درمان آنلاین

به روش درمانی که با کلیک بر روی ماوس یا باز کردن یک اپلیکیشن می‌توانید به یک درمانگر، دسترسی فوری و ارزان داشته باشید، روش درمان آنلاین یا وب درمانی می‌گویند.

برای آشنایی با تمامی مطالب مورد نیاز در مورد روش درمانی آنلاین در ادامه مطلب با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

امروزه ادعاهای بسیاری از ابزارها و فن آوری‌های جدید وجود دارند که می‌خواهند روان درمانی را از مطب درمانگر خارج کرده و به هر مکانی که بتوانید به اینترنت وصل شوید وارد کنند. استفاده از وب برای بسیاری از افرادی که راحت از اینترنت استفاده می‌کنند و به دنبال کمک هستند می‌تواند راحت باشد.

اما قبل از ثبت نام، ورود به سیستم و شروع به گپ زدن، نکاتی وجود دارد که باید درباره روانشناسی تلفنی یا روانشناسی از راه دور (telepsychology) بدانید. در این مطلب به این نکات خواهیم پرداخت.

روانشناسان معمولاً از هر درمانی که از طریق ابزارهای ارتباطی یا دستگاههای ارتباطی از راه دور انجام شود را روانشناسی تلفنی می‌نامند. ممکن است شما آن را تحت عناوین وب درمانی، تلفن درمانی، متن درمانی یا درمان آنلاین بشنوید. هر زمان که با یک روانشناس در ارتباط هستید با استفاده از یک وب سایت، تلفن یا اپلیکیشن در موبایل، می‌توانید در خدمات روانشناسی تلفنی شرکت کنید.

فناوری می‌تواند به پیشرفت در نحوه دریافت روان درمانی یا کار با روانشناس کمک کند. محققان علاقه زیادی به tele Psychology و Telehealth دارند و ارزیابی می‌کنند که چگونه این فرآیند به ویژه در مقایسه با جلسات روان درمانی در داخل مطب انجام می‌شود. اما دقیقاً مانند فناوری، تحقیقات هنوز جدید است و هنوز دانش زیادی در مورد آن وجود ندارد.

وب درمانی

به هر حال شما قبل از ثبت نام در مورد هر خدمتی که بصورت انحصاری بصورت آنلاین یا تلفنی ارائه می‌شود، باید چند نکته را در نظر بگیرید.

چرا افراد وب درمانی را دوست دارند؟

وب درمانی وعده و وعیدهای زیادی دارد و در مقایسه با روان درمانی حضوری، مزایایی را ارائه می‌دهد.

 • وب درمانی می‌تواند راحت باشد.

درمان آنلاین می‌تواند زمان کمتری از روز کاری شما تلف کند یا نیازی نیست نگران ترافیک باشید. برای ملاقات با روانشناس خود نیازی کیلومترها رانندگی نیست. شماره را شماره گیری می‌کنید یا به یک سایت وارد متصل ‌شوید و جلسه در هر کجا که راحت هستید برگزار می‌شود.

 • وب درمانی در مقایسه با درمان‌های حضوری سنتی، گاهی اوقات می‌تواند ارزان تر باشد.

برخی از اپلیکیشن‌ها قیمت گذاری را تبلیغ می‌کنند که استفاده‌ای نامحدود را با دریافت هزینه هفتگی یا ماهانه فراهم می‌کند. یا ممکن است هزینه‌ی جلسه آنلاین به طور قابل توجهی پایین تر از ویزیت‌های داخل مطب باشد. اگر علاقه ای به استفاده از بیمه درمانی برای روان درمانی ندارید، جلسات آنلاین می‌تواند برایتان بهتر باشد.

 • ارتباطات آنلاین برای بسیاری از افراد به ویژه بزرگسالان جوان یا افرادی که اغلب از فناوری استفاده می‌کنند بسیار راحت است.

اغلب افراد برای برقراری ارتباط از ایمیل، وبینارها و پیام رسانی متنی استفاده می‌کنند و به نظر می‌رسد به خصوص هنگام صحبت در مورد اطلاعات شخصی یا خصوصی راحت تر یا آسان تر از صحبت کردن با شخص به صورت رو در رو باشد.

 • وب درمانی به کسانی که نمی‌توانند به مطب دسترسی داشته باشند امکان دسترسی فراهم می‌کند.

در بعضی از جوامع روستایی، نزدیکترین مطب روانشناسی ممکن است یک یا دو ساعت با ماشین فاصله داشته باشد. برخی از مبتلایان به بیماری‌های مزمن یا معلولیت ممکن است نتوانند رانندگی کنند و یا به راحتی قادر به ترک خانه نباشند. در این شرایط، درمان مبتنی بر وب یا تلفنی ممکن است تنها گزینه برای کمک باشد.

آنچه شما باید هنگام دریافت درمانی مبتنی بر وب (درمان آنلاین) دقت کنید

علی رغم مزایای احتمالی، روانشناسان هشدار می‌دهند که وب درمانی ممکن است بهترین گزینه برای همه یا هر موقعیتی که نیاز به پشتیبانی حرفه‌ای دارد، نباشد. در ادامه چند نکته وجود دارد که باید قبل از ثبت نام جلسات درمان آنلاین در نظر بگیرید یا بپرسید:

 • آیا این ابزار برای کمک به من مناسب است؟

تحقیقات هنوز نشان نداده است که درمان مستقل به صورت آنلاین یا از طریق پیام کوتاه برای همه افراد در هر شرایطی مؤثر باشد. برخی سایت‌ها تبلیغ می‌کنند که آنها درمان آنلاین و تضمینی ارائه می‌دهند، اما ممکن است این ادعاها گمراه کننده یا نادرست باشد. به عنوان مثال، افراد روانشناس پشت اپلیکیشن ممکن است دارای مجوز یا واجد شرایط برای ارائه خدمات درمانی نباشند.

 • آیا درمانگر مجوز دارد؟

داشتن مجوز از سلامتی شما محافظت می‌کند. درمانگری و روان درمانی در اکثر کشورها عناوین واقعی نیستند، به این معنی که هر کسی می‌تواند ادعا کند که یک درمانگر است و خدماتی را ارائه می‌دهد که ممکن است شبیه درمان است. شاید همیشه آسان نباشد که مطمئن شوید آیا روان درمانی مبتنی بر شواهد دریافت می‌کنید یا نه.

کلیه روانشناسان و سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشت حرفه‌ای باید توسط دولتی که در آن فعالیت می‌کنند مجوز بگیرند قوانین صدور مجوز با اطمینان از اینکه فقط افرادی که آموزش دیده اند و دارای صلاحیت برای کار هستند، از شما محافظت می‌کنند. همچنین در صورت بروز مشکل در معالجه خود، این اطمینان را به شما می‌دهد که می‌توانید دوباره مراجعه کنید. قبل از ثبت نام در هرگونه خدمات وب، بدانید با چه کسی با آنها کار می‌کنید و در صورت داشتن مجوز، بررسی کنید که از کجا مجوز گرفته شده و شماره مجوز را یادداشت کنید. اکثر شهرها یک هدایت گر جستجوگر آنلاین و حرفه‌ای ارائه می‌دهند که روانشناسان دارای مجوز در شهر شما را نشان می‌دهد.

مجوزها توسط هر کشور با قوانین و مقررات خاص خود اعطا می‌شود، دقیقاً مانند آموزشگاه‌های رانندگی که تعیین می‌کنند برای کسب گواهینامه رانندگی چه چیزی را باید بدانند و چگونه باید امتحان بدهند. درمانگرها باید در کشور و شهری که در آن قرار دارید مجوز داشته باشند.

 • آیا سایت یا اپلیکیشن امن و مورد اعتماد است؟ آیا اطلاعاتی که من ارائه می‌دهم محرمانه باقی خواهد ماند؟

در جلسات روان درمانی، روانشناسان اطمینان می‌دهند که مراجعین از فضای امن و شخصی برای به اشتراک گذاشتن داستان‌های زندگی، افکار و احساسات عمیقاً شخصی و بعضاً دشوار برخوردار هستند. آنچه در مطب درمانی اتفاق می‌افتد و گفته می‌شود به استثنای چند موقعیت، در آنجا می‌ماند. سایت یا برنامه ای که شما استفاده می‌کنید باید حداقل مطابق با HIPAA (قانون قابلیت انتقال و مسئولیت بیمه سلامت) باشد و توانایی تأیید هویت شما و هویت درمانگرتان را داشته باشد.

 • چگونه هزینه خدمات را پرداخت می‌کنید؟

بسیاری از شرکت‌های بیمه درمان بیماری‌های روانی و اختلالات سوء مصرف مواد را تحت پوشش قرار می‌دهند. البته درمانی که شامل روان درمانی حضوری است. اگر با یک روانشناس در مطب او کار کنید، بیمه شما می‌تواند بیشتر یا کل هزینه را بپردازد. روانشناسان اغلب فاکتورهایی را ارائه می‌دهند که می‌توانید برای بازپرداخت به شرکت بیمه خود ارائه دهید. اما خدمات درمانی آنلاین یا وب درمانی اغلب توسط ارائه دهندگان بیمه تحت پوشش یا بازپرداخت قرار نمی‌گیرند. اگر قصد بازپرداخت را دارید، ابتدا با شرکت بیمه خود تماس بگیرید. در غیر این صورت، خود را آماده پرداخت هزینه‌های کامل کنید.

دقیقاً همانطور که بیماران بیشتری علاقه دارند از خدمات آنلاین استفاده کنند، روانشناسان بیشتری نیز در حال جستجو در سایتها و برنامه‌های آنلاین هستند. تحقیقات نشان می‌دهد كه برخی از ابزارهای فن آوری می‌توانند در كنار استفاده از مطب درمانی از آنها استفاده كنند.

بسیاری از روانشناسان و بیماران پیام‌های متنی را برای چکاپ سریع یا یادآوری‌ها مفید می‌دانند. برخی از اپلیکیشن‌ها می‌توانند به ردیابی و ثبت حالات یا افکار کمک کنند. کنفرانس وب و صحبت در آنِ واحد می‌تواند تداوم درمان بیمار را زمانی که بیمار در مسافرت است یا نمی‌تواند به طور حضوری مراجعه کند، ارائه دهد.

بیماری‌ها و شرایطی وجود دارد که کنفرانس وب یا درمان از طریق تلفن به نظر می‌رسد برای برخی از افراد مناسب و مفید باشد. اما در حال حاضر، با تحقیقات و فناوری فعلی، از برنامه‌های تلفن همراه و پیام رسانی به بهترین شکل به عنوان مکمل روان درمانی حضوری استفاده می‌شود.

روش‌های درمانی آنلاین برای بیماری‌های مختلف

وب درمانی

افسردگی

 • برای افسردگی اثربخشی درمان رو در رو با درمان آنلاین مقایسه شد. درمان آنلاین شامل تکالیف CBT با درمانگر آنلاین و مشاوره مبتنی بر متن با یک درمانگر بود.
 • درمان آنلاین در مقابل مداخله شناختی-رفتاری رو در رو برای افسردگی: بنا به تجزیه و تحلیل انجام شده برای درمان هیچ تفاوت معنی داری بین دو گروه (گروه آنلاین در مقابل گروه رو در رو) برای هر یک از اندازه گیری‌های قبل از شروع درمان وجود نداشت. در مرحله پس از مداخله، هر دو شرایط درمانی تغییرات علائم قابل توجهی را نسبت به قبل از مداخله نشان دادند.

افسردگی، اضطراب و استرس

 • اثربخشی یک برنامه خودیاری CBT، که در آن درمانگران از طریق متن (پیام) خدمات درمانی را ارائه می‌دهند، مورد بررسی قرار گرفت.
 • روان درمانی موبایل: در درمان بیماری‌های قشر جوان که ارتباط آنها با موبایل بهتر است بهتر از قشر سالخورده پاسخ داد.

اختلال هراس

 • اثربخشی درمان رو در رو با یک برنامه راهنمای CBT آنلاین هدایت شده (متشکل از تکنیک‌هایی مانند بازسازی شناختی و درمان مبتنی بر مواجهه سازی) انجام شد. درمانگر به شکل مکتوب درمورد تکالیف، بازخورد می داد و مشاوره درمانگربیشتر در بستر برنامه آنلاین با پیام کوتاه بود.
 • رفتار درماني شناختي اينترنتی گروهي براي اختلال هراس : در مقایسه با گروه رو در رو، گروه درمان آنلاین CBT  در کاهش علائم هراس و آگورافوبیک به همان اندازه مؤثر بوده و همچنین مقرون به صرفه تر (از لحاظ قیمت ارزانتر)ارزیابی شده است.

روان پریشی

 • پیام کوتاه برای رفع علائم  اسکیزوفرنی و تقویت پایبندی بیمار به دارو درمانی اسکیزوفرنی مورد بررسی قرار گرفت. ارزیابی و درمان مبتنی بر تلفن همراه برای اسکیزوفرنی (MATS) تغییر قابل توجهی در پایبندی به دارو، اجتماعی شدن و توهم شنوایی نداشت.

مدیریت دیابت

 • مديريت پرستاری بيماران مبتلا به ديابت از طريق ارسال پیامک مورد ارزيابي قرار گرفت. پرستاران از پیام رسانی متن برای مدیریت سلامت رفتاری بیماران از طریق تبلیغ صحیح درمان دیابت استفاده کردند.
 • نتایج خوبی نسبت به حالت رو در رو قابل مشاهده بود. این مداخله مبتنی بر وب با استفاده از پیام کوتاه تلفن همراه HbA (1) c و 2HPMG را به مدت شش ماه در بیماران دیابتی نوع 2 بهبود بخشید.

ارتقاء سلامت برای کاهش وزن

 • اثربخشی مبتنی بر درمان از طریق ایمیل در پیشبرد تغییر رفتار برای کاهش وزن مورد بررسی قرار گرفت. ایمیل فقط از طریق تلفن‌های همراه انجام می‌شد.
 • توسعه و تأثیرات برنامه ارتقاء سلامت با استفاده از عملکرد ایمیل تلفنهای همراه: موفقیت برنامه فعلی i-exerM نشان دهنده کاربرد احتمالی آن برای بیماریهای مزمن مانند فشار خون بالا و پرفشاری خون است.

ترک سیگار

 • متن درمانی که باعث تغییر رفتار می‌شود به منظور کاهش مصرف سیگار در هر دو مقاله زیر مورد مطالعه قرار گرفت.
 • آیا بعد از پیام کوتاه سیگار می‌کشید؟ این برنامه روش جدیدی را برای کمک به افراد سیگاری برای ترک، در دسترس بودن و قیمت ارزان، شخصی سازی، سن مناسب و وابستگی به موقعیت مکانی فراهم می‌کند. تحقیقات آینده باید این یافته‌ها را در تنظیمات مختلف آزمایش کند و ارزیابی بیشتری از میزان ترک بلند مدت را ارائه دهد.

پایبندی به داروهای ضد ویروسی

 • پیام رسانی متنی برای اطمینان از پایبندی به دارو برای بیماران مبتلا به HIV / Aids در روستایی کنیا مورد بررسی قرار گرفت. فناوری‌های تلفن همراه پایبندی به درمانهای ضد ویروسی را بهبود بخشید.

منبع: apa

4.5/5 - (2 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد