خود مهربانی یا شفقت به خود چیست و چه تاثیری بر زندگی شما خواهد داشت

عاشق خودتان باشید
خوشبختی، خود مهربانی، توسعه ی نفس و عزت نفس
نوشته ی کامرون گوردون

عبارت “شفقت به خود” و «خود مهربانی» در واژگان دنیای امروز رایج تر شده است تا گذشته.

رسانه های اجتماعی به شکل ویژه ایی به آن پرداخته اند و حال به زبان گفتاری این مفهوم مورد استفاده قرار می گیرد و در نهایت مردم را تشویق می کنند نه تنها این مفهوم را بپذیرند بلکه به خاطر آن چیزی که هستند عاشق خودشان باشند.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

شفقت به خود چیست
شفقت به خود چیست

علاوه بر این، هنگامی که بسیاری از افراد مشهور و طرفدارن شفقت به خود از دمی لواتو گرفته تا کریسی تیگن و امی شامر به فرهنگ پاپ این توانایی را داده اند که تاثیر اسنو بال به وجود آورد و برای ایده ی شفقت به خود محبوبیت خلق کند و شفقت به خود به همه ی این ها شکل می بخشد.

اگرچه بغل کردن جسم خودتان قطعا مهم است، عاشق درون خود بودن نیز مهم است و شاید مهم تر هم باشد.

در نتیجه «خود مهربانی» نسبت به درون خودمان می تواند چالش برانگیز تر باشد تا تلاش برای «خود مهربانی»  با بدن فیزیکی که ما را در بر گرفته است.

خود مهربانی به عشق بیشتری تمایل دارد تا آنچه که به شکل سطحی نمایان می شود.

خود مهربانی به هسته ی اصلی آن کسی که هستیم و در درون ماست دست می یابد.

خود مهربانی  یا دوست داشتن خود چیست؟

شفقت به خود
شفقت به خود

خود مهربانی و حب نفس ظاهراً مترادف هستند اما روان شناسان خود مهربانی را در سطح عمل گرایانه تری تشخیص داده اند.

کارشناسی به نام کریستین نف، مفهوم خود مهربانی را در سه مولفه ی اصلی تعریف می کند :

  •  توجه آگاهی (حفظ یک نمای متعادل در خلال درگیری)
  • انسانیت مشترک(تصدیق این که درگیری بخش مشترک همه ی تجربه های انسانی است)
  •  خود مهربانی (هنگام درگیری شخص با دلسوزی و درک نسبت به خودش واکنش نشان می دهد)

به واسطه ی بررسی خود مهربانی در پرتو این سه لنز متفاوت، به کار گرفتن آن در زندگی روزانه مان آسان تر می شود -چیزی که روان شناسان شدیدا به آن معتقدند.

 

در این قسمت نظرات کارشناسان را ارائه می دهیم

شفقت با خود
شفقت با خود

پژوهش اخیر قویا از این حقیقت حمایت می کند که خود مهربان بودن مستقیماً به سلامت روانشناختی مثبت مربوط می شود.

در حقیقت بررسی ها نشان می دهد که خود مهربانی حتی می تواند در پی درمان بیماری مهلک و جدی، بهزیستی و رفاه روانشناختی را ارتقاء دهد.

تعریف شفقت به خود
تعریف شفقت به خود

علاوه بر این روان شناسان متوجه شده اند که نوجوانانی که خود مهربانی را تمرین کرده اند، افسردگی، اضطراب و استرس کمتری در مورد آنها گزارش شده است همچنین کمتر درگیر آسیب رساندن به خودشان شده اند و اقدام به خودکشی در میان آنها کاهش یافته است.

خود مهربانی و مصرف مواد مخدر

شفقت خود چیست
شفقت خود چیست

استفاده از خود مهربانی حتی میزان سو مصرف مواد و همچنین احساس شکست و ناکامی را کاهش می دهد.

با لیست فزاینده ی تحقیقات تایید شده در مورد فواید گنجاندن خود مهربانی در زندگی روزمره مان این مسئله که ما باید خود مهربان باشیم، منطقی و درست به نظر می رسد.

هنوز هم بسیاری از ما نمی دانیم که در سفر طولانی دوست داشتن خودمان، از کجا شروع کنیم، حقیقت این است که باید از ظاهر و باطن خود شروع کنیم.

خوشبختانه خود مهربانی یک ویژگی قابل آموزش است و نتایج اش ارزش آن را دارد که تلاش کنیم در زندگی روزمره مان به این مهارت دست پیدا کنیم.

چگونه می توانم خود مهربان تر شوم؟

خودشفقت ورزی چیست
خودشفقت ورزی چیست

هاروارد هلث ابزار زیر را توصیه می کند برای تقویت و پرورش عادت دلسوزی و محبت کردن به خود، متناسب با افزایش سلامت روانشناختی عمومی در بلند مدت:

1- بدن تان را آرام کنید
شفقت و مهربانی
شفقت و مهربانی

ممکن است به این معانی باشد :انجام دادن حرکات کششی، پیچیدن خودتان در یک پتوی کرک دار روی کاناپه، خوردن غذایی سالم، یا خیلی ساده قدم زدن، این که بدن تان به لحاظ فیزیکی احساس خوبی داشته باشد، به تنهایی خود مهربانی محسوب می شود.

2- برای خودتان نامه بنویسید
شفقت چیست
شفقت چیست

از زندگی خودتان روایتی خلق کنید یا خیلی ساده واقعه ایی را یادآوری کنید که باید مورد آزمایش قرار گیرد. با نوشتن احساسات تان، می توانید آنها را روی کاغذ رها کنید، به وجود آنها اعتبار ببخشید و به صورت همزمان آنها را از ذهن تان آزاد کنید.

3- خودتان را تشویق کنید

یک روش ساده برای یاد گرفتن این که با خودمان چگونه با محبت و دلسوزی رفتار کنیم، محبت و دلسوزی که شایسته ی آن هستیم، این است که همانطور که با دوست صمیمی یا اعضاء خانواده تان رفتار می کنید، با خودتان نیز همان گونه رفتار کنید. به خودتان عشق و حمایتی را بدهید که به آنها می دادید، اگر آنها در موقعیت شما بودند.

4- توجه آگاهی را تمرین کنید
شفقت یعنی چه
شفقت یعنی چه

توجه آگاهی یا مایندفولنس به طور کلی سلامت روانشناختی را ارتقاء می دهد مخصوصا اضطراب و استرس را کاهش می دهد. زمان بگذارید و اجازه دهید که بدن تان خودش را از استرس رها کند. به صورت همزمان با همین کار خود مهربانی را نیز تمرین می کنیم.

در پروسه ی پرورش مهارت های مورد نیاز نشان دادن محبت به خودمان، لیست دیگری از فواید را اضافه می کنیم، فوایدی مانند انعطاف‌پذیری، یادگیری از عهده ی کاری برآمدن به روشی سالم و ارتقاء احساس سعادت و رفاه. عاشق کسی شدن مهارتی است که برای کامل شدن نیازمند زمان است اگرچه نسبت به کسی مهربان بودن به ندرت کامل می شود.

اگرچه کامل شدن هدف نیست. هر رفتار مهربانانه ایی نسبت به خودمان ممکن است کوچک و کم اهمیت به نظر برسد اما آنها پایه هایی می سازند برای بنیانی قوی برای این که عاشق خودمان شویم و آنچه که هستیم و آنچه که می توانیم باشیم.

منبع: psychalive

4.3/5 - (6 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون غربالگری سلامت روان

آزمون SCL-90 شامل ۹۰ سوال برای ارزیابی علایم ۹ بعد مختلف روانشناختی  شامل علایم جسمی متاثر از سلامت روان (Somatic symptoms)، وسواس، حساسیت در روابط بین فردی، افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، ترس بیمارگونه، افکار پارانوئیدی و روانپریشی استفاده می گردد.

سلامتی روان