مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته

گرفتن مشاوره تحصیلی، انتخاب درست رشته تحصیلی و ادامه تحصیل با علاقه، منجر به داشتن شغلی مناسب و به واسطه آن رضایت خاطری نسبی میشود وقتی که رضایت از شغل و نحوه زندگی به حد کافی باشد فرد از نظر روانشناختی در سلامت بالاتری قرار میگیرد و میتواند زندگی بهتر با تصمیماتی موثر تر برای خود، خانواده و جامعه داشته باشد. در جلسات مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته  بعد از انجام تست MBTI و انتخاب رشته توسط نرم افزار، به بررسی نتایج تست و گزینه های احتمالی سیستمی میپردازند و با توجه به علایق شخص اولویت های انتخاب رشته و رشته های مناسب برای ادامه تحصیل مشخص می گردد.

تست MBTI چیست؟

آزمون MBTI در مطالعات و تحقیقات  کارل گوستاو یونگ روانکاو سوییسی ریشه دارد. اما خود یونگ، هرگز به طراحی این آزمون یا آزمون های شخصیت شناسی مشابه دست نزد.

یک مادر و دختر به نامهای مایرز و بریگز که به این موضوعات علاقمند بودند و وقت خود را با تحلیل دوستان و آشنایان بر اساس طبقه بندی یونگ می‌گذراندند، نخستین نسخه آزمون MBTI را برای تیپ شناسی شخصیتی طراحی کردند.در آزمون MBTI فرض بر این است که چهار حوزه مختلف وجود دارد که ما انسانها در آنها ترجیحات مشخصی داریم.

کلمه ترجیحات یا Preferences از کلمات کلیدی در ادبیات تست شخصیت شناسی MBTI محسوب می‌شود.

بر اساس آنچه در سایت رسمی مایرز بریگزر در مورد ترجیحات آزمون MBTI آمده است، تشیص ترجیحات شما برای خودتان بر اساس چهار سوال کلیدی امکان پذیر خواهد بود 

درونگرایی و برونگرایی (دنیای مورد ترجیح)

دنیای مورد ترجیح شما چیست؟ آیا ترحیج می‌دهید بر دنیای درونی خودتان متمرکز باشید؟ یا تمرکز بر دنیای بیرونی را ترجیح می‌دهید؟ (درونگرا I – برونگرا E)

حسی بودن و شهودی بودن (مواجهه با اطلاعات)

آیا صرفاً بر روی همان اطلاعاتی که دریافت می‌کنید متمرکز می‌شوید؟ (حسی – S)‌ یا اینکه اطلاعات و تفسیرها و معانی مورد نظر خود را بر آن می‌افزایید؟ (شمی یا شهودی یا N)

منطقی بودن یا احساسی بودن (تصمیم گیری و انتخاب‌ها)

در زمان تصمیم گیری، آیا منطق را در اولویت قرار می‌دهید یا اینکه افراد و  و احساسات را در تصمیم خود دخیل می‌کنید؟ (منطقی T – احساسی F)

جستجوی اطلاعات تکمیلی (تمایل به ایجاد و حفظ ساختارها)

در رفتارها و برخوردها و تصمیمها و انتخابها، آیا بر اساس اطلاعات در دسترس عمل می‌کنید یا همیشه ترجیح می‌دهید تا حد امکان صبر کنید تا اطلاعات بیشتری گردآوری کنید؟ (قضاوت گرا J – ادراکی P)

 

بیشتر بدانیم: چگونه تصمیم گیری کنیم؟

موارد کاربرد تست MBTI

امروزه – مستقل از اینکه در هر یک از موارد زیر، تا چه حد می‌توان به اعتبار یک آزمون به عنوان ابزار نگاه کرد – در زمینه‌های متعددی از آزمون شخصیت شناسی MBTI استفاده می‌شود:

  • برنامه ریزی مسیر شغلی و تغییر مسیر شغلی
  • ازدواج
  • مصاحبه استخدامی
  • تحلیل تصمیم گیری ها
  • تولید و تنظیم محتوا برای انواع مخاطب دراستراتژی محتوا
  • متقاعدسازی و مذاکره

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد