آزمون روانشناختی اجتناب شناختی

معرفی

اجتناب شناختی یکی از راهکارهای ذهن برای دور کردن تمرکز بر حل مساله و تجربه نکردن احساسات واقعی ناشی از مواجهه با استرسور پیش آمده است. چنانچه شیوه های اجتنابی بیش از حد و در تمام موقعیت های ناخوشایند در فرد به کار گرفته شود می تواند منجر به تداوم و حتی پیچیده تر شدن مساله و حساسیت و آسیب پذیری فرد نسبت به استرسورهای زندگی شود. پرسشنامه اجتناب شناختی توسط سكستون و داگاس در سال ۲۰۰۴ ساخته شده است. پرسشنامه دارای 25 سوال بوده و هدف آن سنجش اجتناب شناختي از ابعاد مختلف (واپس زني افكار نگران كننده، جانشيني افكار مثبت به جاي افكار نگران كننده، استفاده از توجه بر گرداني براي قطع روند نگراني (حواس پرتي)، اجتناب از موقعيت ها و فعاليت هاي فعال ساز افكار نگران كننده، تغيير تصاوير ذهني به افكار كلامي) است.
جامعه هدف
بزرگسالان

معیارهای مورد سنجش
• واپس زني افكار نگران كننده، جانشيني افكار مثبت به جاي افكار نگران كننده، استفاده از توجه بر گرداني براي قطع روند نگراني (حواس پرتي)، اجتناب از موقعيت ها و فعاليت هاي فعال ساز افكار نگران كننده، تغيير تصاوير ذهني به افكار كلامي.

نحوه اجرای آزمون
پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای نسخه ترجمه شده پرسشنامه پرسشنامه اجتناب شناختی سکستون و داگاس (CAQ) طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید.

لطفا به هریک از جملات با استفاده از پرسشنامه زیر پاسخ گویید. اولین پاسخی که به نظرتان می‌رسد را علامت بزنید. جواب درست یا غلطی وجود ندارد و هرجمله برای هر فردی ممکن است معنای متفاوتی داشته باشد.

نحوه تحلیل
تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

منبع:
Sexton KA. And Dugas MJ. (2008).The cognitive avoidance questionnaire : Validation of the English translation. J of Anxi Disord, 22,335-370

 
لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد