کلید هایی طلایی بهبود اعتماد بنفس

اعتماد به نفس از جمله مهمترین کلیدهای دستیابی به موفقیت به شمار می‌آید. اغلب افراد هیچگونه نگرش مثبتی نسبت به خود ندارند و همیشه خود را به بدترین نحوه ممکن قضاوت و تنبیه می‌کنند. اما چگونه می‌توانیم دیدمان را نسبت به خود تغییر داده و نگرشی مثبت ایجاد کنیم؟ در ادامه با کلینیک اعصاب و  روام هیربد همراه باشید.

کلیدهایی طلایی برای افزایش اعتماد بنفس و بهبود تصویر ذهنی شما از خودتان

متأسفانه اغلب افراد به بدن خود مانند یک کالا برای عرضه نگاه می‌کنند. این گونه افراد بیش از آنکه بر روی استعدادها و توانایی‌های خود تمرکز کنند، سعی دارند تا با عرضه خود و بدنشان دیگران را به خود جلب کنند. این گونه افراد دوست دارند تا با تغییر حالت معمولی بدن خود، ظاهری زیباتر را بدست آورند.

البته زیبا بودن و تمایل به زیبایی چیز بدی نیست، اما اینکه این موضوع به دغدغه اصلی فرد تبدیل شود اصلا جالب نیست! اغلب این افراد احساس می‌کنند که ظاهر آنها چیزی کم دارد. به عبارت دیگر این افراد در زیبایی احساس کمبود می‌کنند. در صورتی که واقعاً این گونه نیست! شاید بهتر باشد که بگوییم فرد به علت عدم اعتماد به نفس کافی قادر به زیبا دیدن خود نیست.

شما می‌توانید بدن خود را زیباتر ببینید

لطفا از خودتان خوشتان بیاید!

افکار شما شکل دهنده شما خواهند بود، اگر به ویژگی‌های مثبت خود فکر کنید اعتماد به نفس در شما افزایش خواهد یافت. همچنین اگر دائماً در حال غر زدن درباره شرایط خود باشید دچار افسردگی و کمبود اعتماد به نفس خواهید شد. کمی به رفتار خود با بدنتان فکر کنید. بدنی که هر روز به وسیله آن به سر کار می روید و شما را حمل می‌کند. چقدر با ملایمت با بدن خود رفتار می‌کنید؟

اعتماد به نفس

هیچکس کامل نیست! قطعا اگر به صورت دقیق در ظاهر دیگران نیز کنکاش کنید نواقصی خواهید یافت. تلاش برای بهتر شدن اصلا کار اشتباهی نیست، اما در صورتی که این تلاش همراه با اراده و مهربانی نسبت خود باشد. نه تحقیر و توهین به خود! هدف دست یابی به یک احساس شیرین و کسب اعتماد به نفس است.

به خودتان اهمیت بدهید

اهمیت دادن به خود شامل ۳ بخش اصلی است. این روش‌ها به صورت ساده و مستقیم شما را به جلو پیش می‌برند:

با خودتان مهربان باشید

لازم نیست همواره خود را سرزنش کنید، اهمیت دادن به خود یعنی در زمان شکست احساس نا کافی بودن یا حقیر شماردن خود را نداشته باشیم. لازم است بدانید که مشکلات در زندگی اجتناب ناپذیر هستند و برای هر کسی ممکن است به وجود بیایند. لازم است به جای عصبانی شدن و تحقیر خود، یک تفکر مثبت در خود به وجود بیاورید و با درایت سعی در حل مسائل داشته باشید.

درک ارزش به خود

باید بفهمید که رنج و مشکلات پیش آمده نیز بخشی از مسیر و تجربیات زندگی به شمار می‌آیند و کم و بیش برای همه وجود دارند. مهم کسب تجربه و عدم تکرار دوباره اشتباهات است.

احساسات خود را درک کنید و به آنها اهمیت دهید

تمرین ذهن به این معناست که فرد قادر به درک و پذیرش افکار خود باشد. این یک حالت غیر منتقدانه و همراه با پذیرش است بدون اینکه سعی کنید افکار و عواطف خود را سرکوب و یا آنها را نادیده بگیرید. قطعاً زمانی که شما دردهای خود را نادیده می‌گیرید و یا آنها را سرکوب می‌کنید، نمی توانید فرد دلسوزی برای خود باشید و به خود اهمیت دهید.

رابطه تصویر بدنی شما با اعتماد به نفس و اهمیت به خود

اعتماد به نفس

جالب است بدانید که تصویر بدنی منفی و اختلالات خوردن در اغلب موارد همراه با یکدیگر می‌آیند. اهمیت به خود می‌تواند سطح احساسات منفی نسبت به خود را کاهش دهد.

به دنبال افزایش میزان اهمیت به خود، اعتماد به نفس در فرد افزایش می‌یابد.

به دنبال آن سطح احساسات مثبت در فرد بالا می‌رود. همین امر باعث می‌شود تا سطح عوامل منفی همچون استرس، افسردگی، پرخوری و احتمال ابتلا به اختلالات تغذیه‌ای و غیره را کاهش دهد. اعتماد به نفس بیشتر همراه با اهمیت دادن به خود، قادر است سطح رضایت از تصویر بدنی شما نزد خودتان را تا حد بسیار زیادی بهبود ببخشد.

اهمیت دادن به خود و اعتماد به نفس رابطه مستقیمی با سلامت روان شما دارد پس با خود مهربان باشید!

منبع: psychalive

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد