چگونه باید با یک بیمار مبتلا به سرطان رفتار کنیم؟

سرطان

تنها دارو ها نیستند که برای درمان سرطان ضروری می باشند!

بلکه این امید است که فرد را به سمت بهبودی سوق می دهد.

در درمان بیماری سرطان اطرافیان نقش بسزایی را در بالا بردن امید و روانشناختیه فرد بازی می کنند، از این رو قصد داریم تا به بررسی رفتار اطرافیان با فرد مبتلا به این بیماری بپردازیم.

در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

چگونه با فردی که مبتلا به سرطان است رفتار کنیم؟

شاید بتوان گفت بیشتر از فردی که به سرطان دچار می شود، این نزدیک ترین فرد به اوست که نا امیدی را با تمام وجود درک می کند.

به همین دلیل است که رفتار شما تاثیر بسزایی را در روند درمانی بیمار ایفا خواهد کرد.

قطعا همراهی با یک فرد بیمار ممکن است برای برخی افراد نا امید کننده و حتی آزار دهنده باشد و این حس به تدریج و با طولانی تر شدن دوره درمان نیز شدید تر شود؛ کم کم شکاف هایی در رابطه ایجاد خواهد شد و به تدریج با عمیق تر شدن هرچه بیشتر آنها فرد کم کم به این نتیجه می رسد که این زدواج یا رابطه از اساس اشتباه بوده!

لازم است بدانید این احساسات طبیعی هستند و برای هر فردی ممکن پیش بیاید که چنین افکاری در ذهن وی شکل بگیرد، اما این نوع برخورد افراد است که سبب تمایز آنها از یکدیگر می شود.

در این مطلب به شما خواهیم آموخت که چگونه با فردی که دچار این اختلال شده رفتار کنید ازدواج خود را حفظ کنید.

دلایل ناراحتی خود را بشناسید

تصور عمومی بر این است که سرطان هم مانند سایر بیماری ها یک سیکل و پروسه را طی خواهد کرد و در آخر نیز فرد بهبود خواهد یافت؛ این یک طرز فکر امیدوارانه است، برای همین شما به هر کاری دست می زنید تا به هدف خود برسید.

اما لازم است بدانید سرطان یک دوره مشخص ندارد و در طول بیماری، شما روز های خوب و بدی را تجربه خواهید کرد، چیز هایی که حتی انتظارش را هم نداشته اید!

در این زمان ممکن است با خستگی های جسمی و عاطفی نیز مواجه شوید.

در بیشتر موارد این احساسات جا بجا می شوند، به این معنی که شما شریک زندگی خود را دوست دارید و چیزی که نفرت شما را بر می انگیزد بیماری سرطان است نه همسرتان.

پس برای خالی کردن خودتان از این نام استفاده کنید و هرچه بد و بی راه بلدید نثار این بیماری موزی کنید، این یک کلید طلایی برای شماست تا بتوانید خشم خود را کنترل کنید با این روش قادر خواهید بود تا همسرتان و بیماری اش را از یکدیگر تمایز دهید.

سرطان

مواردی که خشم شما را تحریک می کنند

خشم شما می تواند ریشه های مختلفی داشته باشد که برخی از آنها شناخته شده اند و برخی دیگر ناشناخته می باشند.

برخی از شایع ترین علل بروز این اتفاقات:

شاید در گذشته می توانستید با صرفه جویی درمخارج و مقداری پس انداز یک خانه جدید بخرید یا حداقل برای مدتی به تعطیلات بروید، اما حالا با بروز بیماری در همسرتان دیگر به راحتی از پس مخارج بر نخواهید آمد و بیمه کل هزینه ها را پوشش نخواهد داد، از این رو لازم است تا پس انداز و پولی را که برای جمع کردن آن صرفه جویی کرده اید خرج درمان بیماری همسرتان بکنید.

در برخی مواقع احساس خواهید کر به همه کار هایتان نمی رسید، زمانی که همسر شما بیمار است و از وضع جسمی خوبی برخوردار نیست شما مجبورید تا انجام برخی از وظایف او را نیز به عهده بگیرید.

اینجاست که احساس نا امنی به سراغ شما خواهد آمد، شما با خود فکر می کنید که آیا وظایف خود را درست انجام می دهید یا خیر؟

بی میلی جنسی از جمله مهم ترین نکاتی است که می تواند مانند جرقه ای در انبار باروت عمل کند!

همسر شما به دلیل بیماری و دارو هایی که مصرف می کند تمایل خود را برای برقراری رابطه جنسی از داده، کاهش میل جنسی دراین دوران می تواند به علل مختلفی همچون مصرف برخی دارو ها و یا عزت نفس پایین به خاطر از دست دادن زیبایی باشد.

اگر قبل از ابتلا به بیماری یک زندگی جنسی سالم داشته باشید قطعا دوری از آن برای شما سخت خواهد بود و هرچه بیشتر سعی در پنهان کردن این احساسات داشته باشید اوضاع وخیم تر خواهد شد.

استرس نیز می تواند از جمله موارد تحریک کننده بروز خشم در شما باشد، ممکن است استرس این را داشته باشید که دیگر به خوبی قادر نمی تواند از پس مسئولیت های خود بر بیایید یا به این مسئله فکر کنید که زندگی شما دیگر به خودتان تعلق ندارد؛ مراقبت بیش از حد در بهترین حابت موجبات فرسودگی خود فرد را در پی خواهد داشت.

توصیه هایی برای کنترل احساسات

شما در طول بیماری همسرتان، ممکن است هر نوع احساسی را نسبت به وی تجربه کنید، خستگی ها نیز به سراغ شما خواهند آمد، چه از لحاظ روانشناختی و چه از لحاظ جسمی، قطعا شما از داشتن این نوع احساسات لذت نخواهید برد، اما ممکن در دوست داشتن همسرتان دچار تردید شوید.

سرطان

نکاتی برای رهایی از این احساسات

برای خودتان جایزه تعیین کنید! جایزه حتما یک چیز مادی نیست، احساساتی در همسر شما وجود دارد که فقط حظور و اعمال شما قادر به برانگیخته کردن آنهاست به عنوان مثال نشاندن یک لبخند بر لبان همسرتان، این شما هستید که می توانید معجزه لبخند را به همسرتان هدیه دهید پس شاد باشید.

برای آینده برنامه ریزی کنید! قطعا سرطان پایدار نخواهد بود و روزی مجبور خواهد شد تا از کالبد محبوب شما رخت بر کند، همراه با همسرتان برای آینده برنامه ریزی کنید، ممکن است در ابتدا او شروع به مخالفت کرده و نسبت به این موضوع بی میل باشد، اما پس از چند مرتبه او نیز با شما همراه خواهد شد و قطعا اوقات خوشی را تجربه خواهید کرد.

احساسات خود را بیان کنید و هرگز اچیزی را در خود نریزید! بیان احساسات موجب می شود تا بتوانید آنها را با دیگران به اشتراگ بگذارید و یک با سنگین را از دوش خود بردارید، اما عدم بیان آنها شما را تحریک پذیر و حساس تر از گذشته خواهد کرد. شما با این عمل قادر خواهید بود تا احساسات خود را تغییر دهید.

شما نیز به حمایت نیاز دارید! گروه های زیادی برای حمایت از افرادی همچون شما وجود دارند، با به اشتراک گذاشتن احساسات خود با این افراد خروجی های بسیار خوبی نصیبتان خواهد شد، این کاری شبیه به درد دل کردن است، با این تفاوت که فرد مشاور شما یک متخصص است نه یک فرد مبتدی!

قبل از اینکه عاجز شوید از کمک استفاده کنید! قطعا افراد زیادی وجود دارند که در ازای دریافت مبالغ مختلفی حاظرند تا به شما در انجام اموری همچون نگهداری از فرزند یا مراقبت از بیمار کمک کنند.

استراحت یکی از امور ضروری برای حفظ سلامت شما و همسرتان است! قطعا سلامتی و سرحال بودن شما تاثیر بسزایی را در بالا بردن سلامت و روانشناختیه همسرتان دارد، پس از سلامت خود مراقبت کنید.

بازگردانی: حسن جوانبخت

منبع: verywellhealth

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون اضطراب سلامت

اضطراب سلامتی با نگرانی‌های مداوم و شدید درباره سلامتی مشخص می‌شود. اضطراب سلامت اختلال شناختی گسترده ای است که به صورت ادراک نادرست درباره علائم و تغییرات بدنی که نتیجه باورهای فرد در مورد بیماری یا سلامت است شکل می گیرد.  افراد دارای اضطراب سلامتی، باورهای غلط و تعبیر نادرستی از سلامتی دارند و حساسیت بیش از حدی نسبت به علایم بدنی خود دارند.

این آزمون میزان اضطراب در رابطه با سلامتی و بیماری را به صورت کلی و همچنین در ۳ بعد نگرانی کلی در رابطه با سلامتی، ابتلا به بیماری و پیامدهای بیماری را می سنجد. 

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون مهارت های زندگی

مهارت های زندگی به مجموعه ای از توانایی های گفته می شود که زمینه سازگاری رفتار مثبت و مفید را فراهم می آورد و این توانایی، فرد را قادر می سازد که ضمن پذیرش مسئولیت های اجتماعی خود، بدون لطمه زدن به خود و دیگران بتواند به شکل مؤثری با خواست، انتظارات و مشکلات روزانه در روابط بین فردی روبرو گردد.

این آزمون ۱۰ مولفه ارتباطات انسانی، روابط بین فردی، مهارت تصمیم گیری، مدیریت و تنظیم هیجانات، مهارت در حل مسئله، مهارت کار گروهی، خودآگاهی، هدفمندی، تفکر خلاق و انتقادی را ارزیابی می کند.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون غربالگری سلامت روان

آزمون SCL-90 شامل ۹۰ سوال برای ارزیابی علایم ۹ بعد مختلف روانشناختی  شامل علایم جسمی متاثر از سلامت روان (Somatic symptoms)، وسواس، حساسیت در روابط بین فردی، افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، ترس بیمارگونه، افکار پارانوئیدی و روانپریشی استفاده می گردد.

سلامتی روان