رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن یا BFRB‌

رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن

رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن یاBFRB‌ها، مجموعه ای از اختلالات هستند که در خانواده خود نظافتی طبقه بندی می‌شوند و در واقع زشت به نظر می‌آیند. این موارد شامل کشیدن، کندن، گزش و یا خراشیدن مو، پوست یا ناخن‌های فرد است.

برای آشنایی بیشتر با این بیماری و راهکارهای درمان آن در ادامه با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

اختلالات رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن شامل ترشیوتیلومانیا (کشیدن اجباری مو)، درماتیلومانیا (برداشتن اجباری پوست، که به آن اختلال دررفتگی نیز گفته می‌شود) و آنیچوفاژیا (نیش زدن ناخن اجباری) است. تخمین زده می‌شود که شیوع BFRB حداقل 3 درصد از جمعیت، هم کودکان و هم بزرگسالان را تحت تأثیر قرار دهد.

درک  BFRBها

این سوال که چرا افراد درگیر BFRB می‌شوند و چگونه می‌توان اختلالات را طبقه بندی کرد، از مدتها پیش روانشناسان را به چالش کشیده است. نظریه پردازی BFRB مربوط به اختلالات اضطراب، اختلالات کنترل ضربه و اختلال وسواس فکری است، اما اکثر متخصصان معتقدند کهBFRB  با هر سه اختلال تفاوت زیادی دارند. برخی از BFRB‌ها در حال حاضر به عنوان “اختلال وسواس-اجباری و مرتبط با آن” در DSM-5 طبقه بندی می‌شوند. صرف نظر از اینکه رفتارها در چه دسته‌ای طبقه بندی می‌شوند، کنترل این بیماری برای افراد دشوار است.

چرا موهایم را می‌کشم یا پوستم را می‌کَنم؟

رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن

افراد دارای BFRB، “تحریکات” مختلفی را برای انجام این رفتارها گزارش می‌کنند. به عنوان مثال بسیاری از افراد هنگام اضطراب مو یا پوست خود را می‌کَنند یا می‌کشند و اغلب معتقدند که انجام این کار باعث تسکین موقتی می‌شود. اما برخی دیگر گزارش می‌دهند که بدون اینکه متوجه شوند به کَندن، کشیدن یا خراشیدن مشغول می‌شوند. یا اینکه در یک فعالیت دیگر مانند خواندن یا تماشای تلویزیون مجذوب شده اند.

چرا نمی‌توانم جلوی کشیدن موهای خود را بگیرم؟

طبق تعریف،BFRB ‌ها رفتارهای مکرر هستند که با وجود تلاش‌های مکرر برای متوقف کردن، همچنان ادامه دارند. افراد دارای BFRB معمولاً احساس می‌کنند که عادت‌های چیدن یا کشیدن آنها از کنترل آنها خارج است. درمان و خود دلسوزى به افراد كمك مي كند تا تعداد تکرار این رفتارها كاهش یافته يا آنها را به طور كامل متوقف كنيم.

نحوه مدیریت و درمان BFRB

توصیه‌های درمانی برای BFRB شامل درمان شناختی رفتاری، دارو و مکمل‌های مختلف است که مهمترین آنها N-استیل سیستئین (N-acetylcysteine)، از خانواده اسید آمینه است. در حالی که برای برخی، این گزینه‌ها بسیار مؤثر هستند، اما در کل، طبق آمار آنها در دراز مدت دارای موفقیت کمتر از 20 درصد هستند.

اما یک ابتکار پزشکی دقیق که اخیراً توسط بنیاد TLC برای رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن آغاز شده است، در تلاش برای فهم عصبی شناسی BFRB‌ها و یافتن روشهای درمانی مؤثر است.

بهترین درمان برای رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن چیست؟

نشان داده شده است که رفتار درمانی شناختی به افراد دارای BFRB کمک می‌کند تا محرک‌هایی را که باعث کَندن یا کشیدن می‌شوند را شناسایی کنند. یک شکل خاص از درمان رفتار معروف به آموزش معکوس عادت نیز ممکن است برای شناخت الگوهای رفتاری و مدیریت احساسات منفی مرتبط با BFRB بسیار مؤثر باشد.

آیا دارو به درمان این بیماری کمک می‌کند؟

معمولاً داروها برای درمانهای رفتاری در معالجه  BFRBها كمتر توصیه می‌شوند. اما برخی از داروها ممکن است مؤثر باشند، به ویژه برای افراد مبتلا به اضطراب، افسردگی یا وسواس فکری همزمان. این داروها شامل مهار کننده‌های انتخابی بازگشت مجدد سروتونین (SSRI‌ها)، کلومیپرامین، نالترکسون و اولانزاپین هستند.

همراه گرامی سایت کلینیک اعصاب و روان هیربد در صورتی که به بررسی تخصصی موضوع مطرح شده در این مقاله، در مورد خود علاقه مند هستید، جهت مشاوره از متخصصین روانپزشک و روانشناس کلینیک آنلاین هیربد لینک زیر مراجعه نمایید.
http://hirbodclinic.com/treatment/ocr

تماس با ما

برای متوقف کردن کشیدن موهای خودم از چه راهکارهایی می‌توانم استفاده کنم؟

رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن

مدیریت شرم و خجالت

اگرچه اختلال رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما افراد مبتلا به این بیماری‌ها به خوبی درک نشده اند و بندرت در رسانه‌ها به تصویر کشیده می‌شوند. در نتیجه، رفتارها معمولاً چیزی بیش از “عادتهای بد” دیده می‌شود که می‌تواند با استفاده از قدرت اراده متوقف شود.

به دلیل این تصور غلط، بسیاری از کسانی که با BFRB زندگی می‌کنند گزارش می‌دهند که شرمی‌که با این این اختلال ایجاد می‌شود انسان را ناتوان و ضعیف می‌کند. افراد مبتلا به بیماری رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن ممکن است خود را به دلیل عدم توانایی در متوقف کردن رفتارشان، خود را ضرب و شتم کنند و یا برای پنهان کردن شواهدی از کشیدن مو یا کندن پوست، غالباً با استفاده از کلاه گیس یا آرایش تلاش کنند، یا به افراد برای دیدن قسمتهایی از بدنشان که می‌کنند یا می‌کشند اجازه ندهند. این شرم شدید می‌تواند در روابط، صمیمیت و عملکرد روزانه تداخل داشته باشد.

به دلیل داشتن اختلال رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن احساس شرم می‌کنم. چگونه می‌توانم این احساسات را مدیریت کنم؟

به اشتراک گذاشتن احساس گناه و شرم با یک دوست یا درمانگر می‌تواند فوق العاده کمک کند. بسیاری از افراد دارای BFRB نیز به راحتی می‌توانند یاد بگیرند که تنها نیستند. به همین دلیل، گروه‌های حمایتی و منابع آنلاین می‌توانند به ویژه در کاهش شرم مفید باشند.

آیا تا آخر عمر موهایم را خواهم کشید؟

هیچ درمانی برای بیماری رفتارهای تکراری متمرکز بر بدن وجود ندارد. بیشتر کسانی که با این اختلالات زندگی می‌کنند، باید در تمام طول زندگی خود آنها را مدیریت و درمان کنند. اما پیشرفت امکان پذیر است و بسیاری از افراد مبتلا به BFRB برنامه درمانی و سازوکارهای مقابله ای را تهیه کرده اند که نیاز آنها به کَندن یا کشیدن را کاهش داده و یا حتی از بین برده است.

منبع: psychologytoday

 

 

5/5 - (2 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد