روان درمانی آنلاین برای کودکان

آنلاین درمانی برای کودکان

وقتی بیشتر افراد به فکر درمان آنلاین می‌افتند، تصور می‌شود که این درمان مختص بزرگسالان بوده و فقط آنها می‌توانند از طریق تلفن هوشمند یا لپ تاپ خود با یک درمانگر صحبت می‌کنند.

اما در واقع روان درمانی آنلاین برای کودکان هم می‌تواند استفاده شود.

قبل از اینکه فرزندتان را برای درمان آنلاین ثبت نام کنید، درک نحوه عملکرد و آگاهی از خطرات و مزایای بالقوه درمان آنلاین در مقایسه با درمان حضوری، مهم است.

پس در ادامه مطلب با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

درمان آنلاین چگونه انجام می‌شود؟

بسیاری از متخصصان سلامتی روان که کودکان و نوجوانان را به صورت آنلاین معالجه می‌کنند دارای مجوز هستند.

در بیشتر موارد، کودکان می‌توانند سطح مشابهی از درمان را که در قرار ملاقات‌های حضوری دریافت می‌کنند، به صورت آنلاین دریافت کنند.

آنلاین درمانی برای کودکان

ملاقات‌های روان درمانی آنلاین کودکان ممکن است از طریق ویدئو کنفرانس، تلفن یا پیام رسانی انجام شود.

بیشتر جلسات درمانی را می‌توان از طریق تلفن هوشمند، تبلت یا رایانه انجام داد.

قوانین مربوط به اجازه والدین برای روان درمانی آنلاین فرزندانشان بسته به کشور و سازمان صدور مجوز متفاوت است. بنابراین در حالی که ممکن است برخی از ایالت‌ها به والدین اجازه دهند تا فرزندانشان در درمان آنلاین شرکت کنند، ایالات دیگر ممکن است به نوجوان اجازه دهد بدون اطلاع والدین ثبت نام کند.

اگر والدین درگیر شوند، ممکن است درمانگر خواستار مشارکت والدین در مسئله ای که کودک با آن روبرو است باشند.

همچنین آنها ممکن است با والدین درمورد سوابق قبلی کودک و هرگونه سابقه خانوادگی بیماری روانی صحبت کنند.

درمانگر پس از ارزیابی اولیه، در مورد گزینه‌ها موجود و توصیه‌های درمان و همچنین قوانین مربوط به رازداری صحبت خواهد کرد.

بیشتر بدانیم
آزمون روانشناختی نشانه های اختلالات روانشناختی

انواع روش‌های درمانی آنلاین

مشهورترین درمان آنلاین، درمان شناختی رفتاری است.

این درمان شامل کمک به افراد در شناسایی و تغییر افکار مفید و رفتارهای مخرب است.

تحقیقات نشان می‌دهد درمان شناختی رفتاری آنلاین می‌تواند به اندازه درمان حضوری در کودکان مؤثر باشد.

این روش اغلب برای درمان اضطراب و افسردگی استفاده می‌شود، اما می‌تواند برای درمان انواع بیماری‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مشاوره آنلاین در مواردی که درمانگر از نظر عاطفی پشتیبانی می‌کند، ممکن است شامل مشاوره حمایتی نیز باشد.

این روش می‌تواند درمان حل مسئله را در درمان نیز گنجانده باشد، جایی که درمانگر به کودک در جستجوی راه حل برای یک مشکل خاص مانند مشکلات دوستی کمک می‌کند.

برخی از اشکال درمانی را نمی‌توان بصورت آنلاین انجام داد. به عنوان مثال بازی درمانی معمولاً با کودک به صورت حضوری انجام می‌شود. این درمان شامل استفاده از انواع اسباب بازی‌ها (مانند خانه عروسک‌ها) برای ابراز احساسات و بازی کردن سناریوهاست.

مورد دیگر سینی درمانی با ماسه است که باید به صورت حضوری انجام شود. این درمان شامل یک سینی شن و ماسه با انواع مختلف مجسمه‌ها است.

از کودکان (یا بزرگسالان) خواسته می‌شود سینی شن و ماسه را به هر طریقی که می‌خواهند بچینند و ممکن است درمانگر صحنه‌های ایجاد شده توسط بیمار را تفسیر کند یا به آنها کمک کند تا خلاقیت‌های خود را درک کنند.

درمان حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکت چشم (EMDR) نیز باید به صورت حضوری انجام شود.

این روش یک روش درمانی تعاملی است که شامل صحبت درباره ضربه می‌شود در حالی که چشم را با دستور درمانگر از یک طرف به طرف دیگر حرکت می‌دهد.

درمان آنلاین چه فرقی دارد؟

روان درمانی آنلاین برای کودکان

کودکان ممکن است از طرق مختلف با درمانگر ارتباط برقرار کنند.

در حالی که برخی از سایت‌ها و اپلیکیشن‌های روان درمانی آنلاین امکان ارسال پیام نامحدود را دارند، برخی دیگر به گفتگوی ویدیویی نیاز دارند.

بسته به سن، نیازها و ترجیحات فرزندتان، شاید بتوانید به فرزندتان اجازه دهید به بهترین شکل با درمانگر ارتباط برقرار کند.

در حالی که برخی از افراد از درمان آنلاین می‌ترسند، برخی دیگر گزارش می‌كنند كه وقتی روبروی یك درمانگر در اتاق نشسته اند، راحتتر صحبت می‌کنند.

به همین ترتیب، در حالی که برخی از کودکان ممکن است برای برقراری ارتباط تلاش کنند، برخی دیگر ممکن است بتوانند ارتباط بیشتری با درمانگر آنلاین داشته باشند.

درمانگران آنلاین با تخصص مناسب می‌توانند بیماری یا مشکل را تشخیص دهند. آنها  می توانند با ارزیابی آزمون های آنلاین روانشناختی همانند آزمون روانشناختی اضطراب کودکان علائم مسائل روانشناختی را بهتر تحت نظارت داشته باشند.

اگرچه شاید برخی از والدین ترجیح دهند از برچسب زدن به فرزندتان اجتناب کنند، اما بهتر است که درک درستی از تشخیص وجود داشته باشد تا درمان مؤثرتری ارائه شود.

جوانب مثبت روان درمانی آنلاین برای کودکان

  • کودکان می‌توانند در محیط خلوت خانه‌های خود با درمانگر دیدار داشته باشند. این موضوع می‌تواند برای خانواده‌هایی که می‌ترسند در اتاق انتظار درمانگر با کسی که می‌شناسند روبرو شوند مهم باشد زیرا اغلب شرم و خجالتی از مریضی و درمان وجود دارد. همچنین کودکان ممکن است در خانه نسبت به فضای اداری یک فرد حرفه ای بیشتر احساس راحتی کنند.
  • کودکانی که با فناوری راحت هستند، درمان آنلاین را با سهولت انجام می‌دهند. کودکان با فناوری بزرگ شده اند، بنابراین صحبت با شخصی بصورت آنلاین می‌تواند خیلی طبیعی به نظر برسد. آنها احتمالاً با روند کار کاملاً راحت خواهند بود.
  • در تعیین جلسات درمانی می‌تواند انعطاف پذیری بیشتری وجود داشته باشد. این امکان می‌تواند برای خانواده‌های پرمشغله که در تنظیم قرار ملاقات در ساعات کاری منظم مشکل دارند مفید باشد. بسیاری از درمانگران آنلاین تایم‌های عصر یا حتی آخر هفته را برای ویزیت ارائه می‌دهند.
  • درمان آنلاین می‌تواند هزینه کمتری داشته باشد. بسیاری از درمانگران برای جلسات مشاوره آنلاین هزینه کمتری دریافت می‌کنند، چرا که خودشان هم هزینه‌های کمتری دارند (نیازی به اجاره فضای اداری، پرداخت حقوق کارمندان و غیره ندارند).
  • درمان آنلاین در دسترس تر است. کودکان در مناطق روستایی در صورت آنلاین بودن درمان می‌توانند دسترسی بهتری به درمانگران داشته باشند.

معایب روان درمانی آنلاین برای کودکان

  • مشکلات فن آوری می‌تواند در روند درمان اختلال ایجاد کند. برای خانواده‌هایی که اینترنت خوبی ندارند، درمان آنلاین می‌تواند مشکل ساز شود. اشکالات فنی با نرم افزار یا مشکلات الکترونیکی نیز می‌تواند در درمان اختلال ایجاد کند.
  • والدین ممکن است احساس عدم مشارکت کنند. اگر کودک در حال ارسال پیام به یک درمانگر است، ممکن است برای والدین دشوار باشد که بتوانند ساکت باشند و ببینند اوضاع چگونه پیش می‌رود. برای جلسات درمان آنلاین کودک به احتمال زیاد یک اتاق خصوصی برای گفتگو با درمانگر و همچنین رمز ورود به برنامه خواهد داشت. کودکان حق مکالمه محرمانه با درمانگر خود را دارند، اما بسته به سن، همیشه حق داشتن حریم خصوصی کامل را ندارند.
  • درمان آنلاین برای هر بیماری مناسب نیست. اکثر درمانگران آنلاین مسائل و شرایط خاصی را درمان نمی‌کنند. به عنوان مثال کودکی که خودکشی کرده یا خودزنی می‌کند، واجد شرایط درمان آنلاین نیست.
  • درمانگران آنلاین شاید استانداردهای مجاز دادگاه را نداشته باشند. اگر یک نوجوان دستور دادگاه برای شرکت در درمان، درمان سوء مصرف مواد یا مدیریت خشم داشته باشد، مشاوره آنلاین این شرایط را برآورده نمی‌کند.
  • درمانگران آنلاین ممکن است بیمه را قبول نکنند. اکثر درمانگران آنلاین بیمه قبول نمی‌کنند. بنابراین اگر امیدوارید که از پوشش بیمه درمانی خود استفاده کنید، ممکن است درمانگرهای کمتری برای انتخاب داشته باشید.

بیماری‌هایی که توسط روان درمانی آنلاین درمان می‌شوند کدامند؟

آنلاین درمانی برای کودکان

درمان آنلاین ممکن است گزینه مناسبی برای بیماری‌های مختلف باشد.

TeenCounseling.com، سایت روان درمانی آنلاین معروف برای نوجوانان، گزارش می‌دهد که آنها به آموزش مهارت‌های مقابله ای، کاهش اضطراب، کاهش استرس، بهبود عزت نفس، کاهش افسردگی، رفع زورگویی، مدیریت خشم و درمان اختلالات خوردن و سایر چالش‌های ذهنی کمک می‌کنند.

آزمون روانشناختی پرخاشگری در کودکان

بیشتر تحقیقات در مورد روان درمانی آنلاین برای کودکان بر افسردگی و اضطراب متمرکز است.

اما اغلب درمانگران موارد مختلف سلامتی روان را درمان می‌کنند و خدمات پیشگیری دیگری را نیز ارائه می‌دهند.

برخی از سایت‌های روان درمانی آنلاین خدمات روانپزشکی را ارائه می‌دهند.

روانپزشک پزشکی است که در زمینه درمان سلامت روان تخصص دارد و قادر به تجویز دارو است.

روانپزشک می‌تواند برای والدینی که علاقمند به کمک به کودک در مدیریت علائم خود با دارو هستند مفید باشد.

کلام آخر

اگر نگران سلامت روان فرزند خود هستید یا نگرانی‌هایی در مورد روحیه و رفتار او دارید، بهتر است که با یک متخصص مشورت کنید و از خدمات درمانی بهره مند شوید

شاید به این نتیجه برسید که یک درمانگر آنلاین نیازهای فرزند شما را برآورده می‌کند.

خدمات درمانی آنلاین بسیار متنوعی وجود دارد که از نظر قیمت و گزینه‌های ارتباطی با یکدیگر متفاوت هستند.

با کمی ‌تحقیق می‌توانید موردی را پیدا کنید که برای فرزند شما مناسب‌ترین باشد.

منبع: verywellmind

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد