آزمون روانشناختی رضایت زناشویی

معرفی

پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ توسط اولسون، فورنیر و درانکمن در سال ۱۹۸۹ طراحی شده که به منظور ارزیابی زمینه های بالقوه مشکل زا یا شناسایی زمینه های قدرت و پربارسازی روابط زناشویی به کار می رود که به همین دلیل این پرسشنامه ENRICH (Enriching and Nurturing Relationship Issues‚ Communication‚ and Happiness) نامیده شد که به معنای غنی سازی و پرورش جستار ارتباط، ارتباطات و شادی است.  نسخه اصلی آزمون ۱۱۵ سوال داشت که با توجه به تعداد زیاد سؤالات که موجب خستگی آزمودنی ها می شد، بنابراین فرم ۴۷ سؤالی آن توسط اولسون در سال (۱۹۹۸)، تهیه شد.

جامعه هدف

زوج های بالای ۱۸ سال

معیارهای مورد سنجش

این پرسشنامه برای سنجش میزان رضایت از رابطه زناشویی است و جهت ارزیابی پاسخ قراردادی، رضایت زناشویی، مسائل شخصیتی، ارتباط زناشویی، حل تعارض، نظارت مالی، فعالیت‌های مربوط به اوقات فراغت، روابط جنسی، ازدواج وفرزندان، بستگان و دوستان، نقش‌های مساوات‌ طلبی و جهت گیری عقیدتی ساخته‌شده است.

نحوه اجرای آزمون

پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای مقیاس فرم کوتاه رضایت زناشویی انریچ (ENRICH) طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود ۲۰ دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود به صورت جداگانه از همسر پاسخ دهید.

این پرسشنامه شامل جملاتی درباره جنبه های مختلف زندگی شماست که ممکن است با آن موافق یا مخالف باشید . هر جمله را با دقت بخوانید و سپس میزان موافقت یا مخالفت خود را با مشخص کنید . توجه داشته باشید جواب صحیح یا غلط وجود ندارد .

سعی نمایید حتی الامکان از پاسخ به موارد ” نه موافق و نه مخالف ” خودداری کنید . فقط وقتی این مورد را علامت بزنید که در موافق یا مخالف بودن خود نسبت به یک جمله کاملا شک و تردید داشته باشید . همچنین در صورتی که فرزندی ندارید، می توانید از این گزینه در رابطه با سوالات مربوط به فرزند استفاده نمایید.

نحوه تحلیل

تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.

منبع:

Fowers, B.J. & Olson, D.H. (1993) ENRICH Marital Satisfaction Scale. Journal of  Family Psychology 7, (2) 176-185

 
5/5 - (1 امتیاز)

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

تست افسردگی، اضطراب، استرس

تست زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد.

ثبت نام جهت دسترسی بعدی شما به نتایج آزمونهایتان است.

تهیه و تنظیم: تیم تحقیق و توسعه باشگاه اعصاب روان هیربد