جلوگیری از ابتلا به استرس پس از سانحه کادر پزشکی درمانی

PTSD

برای افرادی که در کادر مراقبت‌های بهداشتی کار می‌کنند و به شکل خستگی ناپذیری مراقب بیماران مبتلا به COVID-19 هستند، ریسک واضحی درمورد مشکلات طولانی مدت سلامت روان مانند اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) وجود دارد.

اما منابع کارشناسان در دسترس است و بسیاری از آنها از درسهایی که از تجربیات پرسنل ارتش آموخته می‌شود، استفاده می‌کنند.

چرا که اختلال استرس پس از سانحه برای اولین بار در سربازان ارتش دیده شده و به اصطلاح موجی شدن سربازان در جنگ به معنای بروز اختلال استرس پس از سانحه PTSD در فرد است.

برای آشنایی با راهکارهای سلامتی روانی کارمندان مراقبت‌های پزشکی پاندمی کروناویروس در ادامه مطلب با کلینیک اعصاب و روان هیربد همراه باشید.

تحقیقات اولیه چین نشان می‌دهد که تعداد قابل توجهی از کارمندان مراقبت‌های بهداشتی در نتیجه بیماری همه گیر COVID-19 علائم افسردگی، اضطراب و احساس پریشانی را تجربه کرده اند.

به ویژه متخصصان بهداشت و درمان Frontline گزارش این تجربیات را داشتند.

نتایج مطالعه‌ای جدید در ایتالیا، در میان کارکنان مراکز مراقبت‌های بهداشتی، این مسأله را تکرار می‌کند و نشان می‌دهد که از بین 1،379 پاسخ دهنده در بخش مراقبت‌های بهداشتی، 49.38٪ علائم PTSD را گزارش کرده اند.

PTSD

در واقع مدتی طول می‌کشد تا تصویر کاملی از عوارض روانی کارمندان مراقبت‌های بهداشتی پدیدار شود، اما سازمان‌های حرفه ای از قبل شروع به تهیه منابع به طور خاص برای این گروه کرده اند.

مرکز ملی PTSD و بخشی از وزارت امور ایثارگران ایالات متحده، دارای منابع خاص COVID-19 برای کارمندان مراقبت‌های بهداشتی هستند که سعی در کمک به آنها برای مراقبت از خود و دیگران دارند.

علاوه بر این، کمک خیریه انگلیس برای این قهرمانان، در پاسخ به پاندمی ‌COVID-19، یک راهنمای میدانی آنلاین برای مراقبت از خود را برای افرادی که در بخش مراقبت‌های بهداشتی کار می‌کنند، گردآوری کرده است.

مجله Medical News Today با روانشناسان هر دو سازمان درمورد منابع آنها برای پرسنل مراقبت‌های بهداشتی، PTSD و موازی شدن آن با تجربیات افراد در خط مقدم COVID-19 صحبت کرد.

PTSD چیست؟

دکتر پاتریشیا واتسون (Dr. Patricia Watson)، از مرکز ملی PTSD، اطلاعات اساسی در مورد شرایط حاضر را ارائه داد و در مورد چگونگی تشخیص و تعریف متخصصان از PTSD صحبت کرد.

دکتر واتسون گفت: “وقتی که متخصصان در حال ارزیابی PTSD هستند، به دنبال الگویی از چهار نوع مختلف از علائم هستند و همچنین به دنبال واکنش‌ها یا علائمی‌هستند که بسیار پریشان کننده یا طولانی مدت باشند.

افراد می‌توانند نسبت به یادآوری در مورد چیزی که آنها تجربه کرده اند، کابوس‌ها، یا فلاش بک‌ها.  وقتی فرد احساس می‌کند که در لحظه استرس زا آسیب دیده، می‌تواند واکنش‌های سرزده ای داشته باشد، مانند افکار یا واکنش‌های عاطفی.

در آخرین کتابچه‌های تشخیصی تأیید شده است که یک واکنش مشترک در برابر حوادث آسیب زا تغییرات منفی در خلق و خوی یا افکار است، از جمله عدم توانایی در یادآوری وقایع، تغییرات منفی در اعتقادات یا انتظارات یا سرزنش خود.

آنها ممکن است علاقه کمتری به انجام کارهای خود داشته، احساسات مثبت کمتری داشته باشند یا تمایل به انجام کارهایی که قبلاً می‌خواستند انجام دهند، نداشته باشند.

در حقیقت، ایجاد شخصیت‌های بداخلاق نتیجه قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در معرض استرس نیست.

اجتناب یکی دیگر از واکنشهای متداول در برابر استرس آسیب زا است، به طوری که فرد از هر کاری که برایش چیزهایی را که آسیب زا بود یادآوری می‌کند، اجتناب می‌کند.

ممکن است آنها نتوانند در مورد آن صحبت کنند یا فکر کنند، یا از تماس با افرادی که آن حادثه را برایشان یادآوری می‌کنند خودداری کنند. در نتیجه، آنها می‌توانند خیلی منزوی شوند.

در حالی که طبیعی است که بخواهیم از مواردی که برای یک فرد سخت بود اجتناب کنیم، یک الگوی اجتناب بسیار سفت و سخت از ویژگی‌های افراد مبتلا به PTSD است.

به عنوان مثال، جانبازانی وجود دارند، که به نظر نمی‌رسد تمام معیارهای PTSD را رعایت کنند، چرا که از همه چیز اجتناب می‌کنند.

آنها افکار و احساسات مزاحم ندارند، زیرا زندگی خود را به حدی محدود کرده‌اند که هیچ چیز آنها را به یاد اتفاقاتی که تجربه کرده اند نمی‌اندازد.

آخرین نوع علائمی‌که در PTSD مشاهده می‌کنید همان چیزی است که ما برانگیختگی یا واکنش می‌نامیم و ویژگی است که افراد تحریک پذیری یا پرخاشگری را نشان می‌دهند.

ممکن است آنها درگیر رفتارهای پرخطر یا مخرب باشند، ممکن است همیشه احساس وحشت زدگی یا بی اعتمادی داشته باشند.

آنها ممکن است واکنش‌های ناگهانی داشته باشند یا در تمرکز یا خواب مشکل داشته باشند. ”

“بسیاری از این واکنشها مواردی هستند که معمولاً وقتی کسی از او سخت می‌گیرد، می‌بینیم.

اما واکنش‌ها به سمت تشخیص بالینی PTSD حرکت می‌کنند که تعداد زیادی از آنها وجود داشته باشد و همراه با پریشانی زیاد باشند یا برای مدت طولانی ادامه یابد. ”

دکتر واتسون می‌گوید:

بسیاری از این واکنشها مواردی هستند که معمولاً وقتی کسی سختی را تجربه می‌کند می‌بینیم.

اما واکنش‌ها به سمت تشخیص بالینی PTSD حرکت می‌کنند. به طوریکه تعداد زیادی از علائم وجود داشته و همراه با پریشانی زیاد باشند یا برای مدت طولانی ادامه یابد.

استمرار استرس

PTSD به شکل طیف گسترده ای که متخصصان آن را “زنجیره استرس” می‌گویند در مشاغل پر فشار مانند خدمت در ارتش، خدمات پزشکی فوریت‌های پزشکی و اورژانس و اجرای قانون وجود دارد.

دکتر واتسون همچنین توضیح داد که چگونه افراد شاغل در حرفه مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند مبتلا به زنجیره استرس شوند.

دکتر واتسون گفت: “وقتی در مورد وضعیت مراقبت‌های بهداشتی بحث می‌کنیم، در مورد استرس مداوم صحبت می‌کنیم، جایی که افراد می‌توانند مناطق مختلفی از واکنشهای استرس زا را تجربه کنند.

در این شرایط PTSD در انتهایی‌ترین بخش طیف چهار منطقه‌ای قرار دارد، یعنی جایی که منطقه قرمز نامیده می‌شود.

در واقع بسیار رایج است که افراد در مناطق زرد یا نارنجی قرار بگیرند.

در منطقه سبز حال فرد خوب است، و کنترل خوبی بر رفتارهای خود دارد.

شروع ورود به منطقه زرد، به معنای داشتن استرس در زندگی است.

بسیاری از ما اغلب خودمان را در منطقه زرد مشاهده می‌کنیم.

این شرایط می‌تواند به صورت احساس تحریک پذیری، پایین آمدن روحیه، کم تحرکی، تمرکز کم، ظاهر شود یا ممکن است بدن احساس خوبی نداشته باشد. ”

دکتر واتسون گفت: “مردم وقتی در معرض فشار روانی یا از دست دادن عزیزی قرار می‌گیرند، وارد منطقه نارنجی می‌شوند یا این منطقه را آسیب روحی می‌نامند.

این شرایط در بسیاری از موقعیت‌ها ایجاد می‌شود، مانند وقتی که افراد احساس می‌کنند اشتباه کرده اند، ناچار به انجام کارهایی بوده اند که با ارزش‌ها یا ایده آل‌هایشان مغایرت داشته، یا دیگران دیده اند که آنها کارهایی انجام می‌دهند که با ارزش‌های آنها مغایرت دارد. ”

استرس منطقه نارنجی نیز در اثر انباشت استرس در طولانی مدت ایجاد می‌شود.

به طور معمول، فرد دچار خستگی می‌شود و نمی‌تواند واکنش‌های خود را کنترل کنند.

اما تا زمانی که علائم زیادی نداشته باشند که باعث پریشانی زیادی شود یا برای مدت طولانی مدوام باشد، این افراد باز هم هنوز در گروه منطقه قرمز، جایی که PTSD اتفاق می‌افتد نیستند.

دکتر واتسون گفت: “ما فکر می‌کنیم که یک مدل متداوم مانند این حالت، می‌تواند به افراد در صحبت کردن در مورد استرس خود کمک کند و همچنین احساس شرم و ناراحتی را کاهش می‌دهد، زیرا به افراد این امکان را می‌دهد تا بدانند که چرخه در داخل و خارج از مناطق استرس رایج است.

هدف این است که افراد در صورت بودن در منطقه قرمز، با مراقبت از خود و پشتیبانی همکاران درمان رسمی‌سلامت روان، به سمت مناطق نارنجی و زرد برگردند، چرا که درمان‌هایی وجود دارد که برای PTSD جواب می‌دهد.

لازم نیست دوره درمان خیلی طولانی باشد. بعضی از افراد فقط در پنج جلسه می‌توانند راهکارهایی را برای مقابله با علائم خود بیاموزند، کمتر احساس آشفتگی کنند و عملکرد بهتری داشته باشد. ”

یافتن استراتژی‌های مقابله

دکتر واتسون همچنین به گروه خبری MNT توضیح داد که او پیش بینی می‌کند که احتمال ابتلا به PTSD به احتمال زیاد رو به افزایش است، زیرا متخصصان مراقبت‌های بهداشتی اغلب در شرایط تحت فشار و چالش برانگیز کار می‌کردند و می‌کنند و این پاندمی‌ جدید این شرایط را بدتر کرده است.

او همچنین به یک “احساس مشترک از واقعیت در سراسر جهان” اشاره کرد که دارای یک تأثیر محافظتی است.

یعنی همه دنیا در زمان و دوره‌ی یکسانی با مشکلات ناشی از این ویروس در حال کشمکش و مقابله هستند.

در مواقعی که دسترسی به کمک‌های حرفه ای ممکن است محدود باشد، او و همکارانش چارچوبی از اقدامات مراقبت از خود و حمایت‌های همکار را به نام “کمک‌های اولیه استرس” تهیه کرده اند.

وی تصدیق كرد: “هیچ استراتژی وجود ندارد كه برای همه مؤثر باشد.

مردم می‌خواهند الگوهای خود را برای پاسخ دادن به این شرایط پیدا کنند که بهترین جواب را برای آنها بدهد و استراتژی‌های آنها ممکن است روز به روز متفاوت باشد.”

دکتر واتسون در مورد پنج عنصر صحبت کرد که می‌تواند اساس الگوی کمکهای اولیه استرس را تشکیل دهد. این عناصر معمولاً با بهبودی بهتر انواع مختلفی از عوارض جانبی همراه هستند. پنج عنصر عبارتند از: ایمنی، آرامش، خودکارآمدی، ارتباط اجتماعی و امید.

وی افزود: “بعضی از مردم ممکن است بیش از سایرین از این عناصر بهره مند شوند.

در واقع شخص نیاز به دسترسی به همه آنها به طور همزمان ندارد.

یکی از نویسندگان ما، Stevan Hobfoll، به این عناصر اشاره می‌کند که “کاروان منابع” یک شخص را تشکیل می‌دهند و می‌تواند به آنها کمک کند تا اوقات سختی را در زندگی خود پشت سر بگذارند.

این کاروان برای هر فرد منحصر به فرد خواهد بود و با توجه به شرایط متفاوت است.

اما تحقیقاتی که در این چارچوب صورت گرفته است نشان می‌دهد که افرادی که منابع بیشتری را در اختیار دارند، در انواع شرایط نامساعد تمایل به پیشرفت بهتر دارند.

هر فردی مجبور است با هر روش دیگری که برای او مفید باشد، خلاقانه سازگار شود. ”

وی ادامه داد: “مهم است که کارمندان مراقبت‌های بهداشتی از خود بپرسند، امروز به چه چیزهایی نیاز دارم؟

اگر من فردی هستم که واقعاً حمایت‌های اجتماعی را رونق می‌دهم، اما نمی‌توانم به روش معمول خودم آن را دریافت کنم، چگونه می‌توانم حداقل برخی از آنها را دریافت کنم؟

شاید خط تلفن یکی از منابع باشد. شاید بتوانم به مدت 5 دقیقه با کسی تماس بگیرم و صحبت کنم. شاید بتوانم به یک دوست پیام دهم و چنین چیزی بگویم:

من نیاز به تخلیه خودم دارم یا می‌خواهم هر روز 10 ایموجی را برایت بفرستم تا ببینی چقدر احساس ناامیدی و درماندگی می‌کنم.

من از تو انتظاری ندارم که آن را برطرف کنی، اما می‌خواهم این کار را بطور منظم انجام دهم تا بخشی از استرس و ناامیدی خود را برطرف کنم. ”

دکتر واتسون برای تیم‌های بالینی که تحت شرایط چالش برانگیز کار می‌کنند، پیشنهاد می‌کند راه‌های جدیدی برای ایجاد مقاومت و پشتیبانی پیدا کنید.

او یک مثال خاص را چنین بازگو می‌کند:

“در یکی از بیمارستان‌ها، آنها یک تخته سفید اختصاصی داشتند.

اگر کسی آن روز احساس خوبی داشت، نام خود را روی تخته می‌نوشت.

اگر شخص دیگری در تیم نیاز به تخلیه خود یا نیاز به صحبت با کسی داشت، می‌توانست یکی از همکاران خود را که حالش خوب است از تخته سفید پیدا کند و با او درد دل کند.

این نوع استراتژی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

زیرا بسیاری از افراد نگران سنگین کردن یکدیگر هستند.

اینها گفتگوهای مهمی‌است که تیمها باید داشته باشند. ”

دکتر واتسون می‌گوید: “همه ما تحت فشار قرار خواهیم گرفت.

حال هیچکدام از ما خوب نیست. پس چگونه از یکدیگر پشتیبانی کنیم؟

بیایید چیزهای کوچکی را کشف کنیم.

بیایید روش‌هایی برای تمجید و ستایش از یکدیگر، قدردانی از یکدیگر، مؤدب بودن و احترام گذاشتن با یکدیگر کشف کنیم، چرا که اکنون همه ما به آن احتیاج داریم. ”

دکتر واتسون توضیح داد، افرادی که خود را برای مدت طولانی در منطقه قرمز استرس قرار می‌دهند، باید حتماً کمک حرفه ای کنند، زیرا برای علائم PTSD درمانی مؤثر وجود دارد.

وی خاطرنشان كرد: این روشهای درمانی همچنین می‌تواند از دیگر اثرات منفی PTSD مانند احساس نیاز به خوددرمانی با الكل، مشكل در خواب یا كاركرد، تعارض در روابط و تجربه كیفیت زندگی جلوگیری كند.

وی خاطرنشان كرد: “درمان می‌تواند به فرد كمك كند تا زمینه‌های از دست رفته را بازیابی كند و به همان روشی كه درمان ‌پس از آسیب‌های جسمی‌ مفید واقع می‌شود، توانبخشی كند.”

دکتر واتسون همچنین اظهار داشت که این پاندمی‌ ممکن است تأیید ارزش‌ها و اولویت‌ها را برانگیزد و همچنین تغییرات طولانی مدت در زندگی افراد در نتیجه تجربیات آنها ایجاد کند.

PTSD

راهنمای میدانی برای مراقبت از خود

در انگلستان، مؤسسه خیریه کمک به قهرمانان تجربه زیادی را در حمایت از جانبازانی که سرباز نظامی‌قدیمی‌هستند، تجربه می‌کند.

در پاسخ به پاندمی ‌COVID-19، مؤسسه خیریه از این دانش برای جمع آوری منابع به طور خاص برای کارمندان شاغل در سرویس ملی بهداشت ایالات متحده (کادر درمانی) استفاده کرد.

MNT با روانشناس دکتر سارا جونز (Dr. Sarah Jones)، رئیس بهزیستی روانشناختی در امور خیریه، در مورد اختلافات بین تجربیات افراد خدمت در ارتش و افراد در بخش مراقبت‌های بهداشتی در طول بحران فعلی صحبت کرد.

دكتر جونز گفت: “شرایط و علائم كاملاً یکسان است. این موضوع مشکلی است که ما را به سمت تهیه راهنمای میدانی و تهیه آنلاین آن راهنمایی کرده است.

مشکلاتی که ما از سالها تجربه در حمایت از جانبازان با سلامت روان تشخیص دادیم، قرار گرفتن در معرض تروما و شرایط دشوار است.

اگر به PTSD نگاه کنیم، این مسئله اغلب از تجربیاتی ناشی می‌شود که به طور قابل ملاحظه ای برای شخص آسیب دیده اتفاق افتاده تا احساس کند خطری برای زندگی آنها یا زندگی شخص دیگری که در نزدیکی آنها یا اطرافیان است وجود دارد.

در طول این پاندمی، با حجمی‌که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی ما از بیماران مبتلا به پریشانی مواجه هستند، با توجه به تعداد بیمارانی که دچار بیماری بحرانی هستند و با توجه به تعداد افرادی که متاسفانه در نتیجه این بیماری جان خود را از دست می‌دهند، ما اینگونه تشبیه می‌کنیم که گویی در میدان نبرد یا در حال جنگ باشید، جایی که خطر برای زندگی و خطر صدمه یا آسیب دائمی‌در نتیجه تروما وجود دارد.

همچنین موارد قطعی دیگری وجود دارد که در این تجربه جمع می‌شوند: مواردی مانند ساعات کار بسیار طولانی در موقعیت‌های بسیار استرس زا و قرار گرفتن در معرض ویروس.

وی گفت: “داشتن وقت کمتری برای صحبت با همکاران، به اشتراک گذاری تجربیات و شاید گذراندن مدت زمان طولانی به دور از خانواده و دوستان، عنصرهای ضد استرس را از بین می‌برد.

اینها انواع مشکلاتی هستند که ما می‌بینیم و اغلب توسط افراد نظامی‌هم تجربه می‌شود. ”

راهنمای میدانی مراقبت از خود در وب سایت Help for Heroes موجود است.

بدن، احساسات، ذهن

دکتر جونز درباره این منبع چنین توضیح داد: “ما این مزیت را داریم که بتوانیم از دوره‌های آموزشی و پرورشی موجود استفاده کنیم که طی چند سال به جانبازان خود ارائه داده ایم.”

وی گفت: “این راهنمای كوتاه را بخصوص با همكاران کادر درمانی در ذهن خود ایجاد كردیم.

ما می‌خواستیم که به راحتی قابل دسترسی باشد، به همین دلیل با دسترسی آزاد در وب سایت خود آن را ارائه دادیم. ”

وی گفت: “راهنما دارای سه مؤلفه است که پایه و اساس درمان شناختی رفتاری را تشکیل می‌دهد.

این راهنما نظریه روانشناسی است که بسیاری از اطلاعاتی را که ما در گذشته ایجاد می‌کنیم و در دوره‌ها از آنها استفاده کرده ایم، پشتیبانی می‌کند.

تمرکز راهنمای در زمینه تمرکز بدن، احساسات و ذهن است.

این ساختار به گونه ای طراحی شده است که افراد با استفاده از راهنما می‌توانند از آنچه تجربه می‌کنند آگاه شوند و راهکارهای مقابله ای را تدوین کنند.

و به آنها روشها و ابزارهایی برای استفاده در این زمینه ارائه می‌شود تا علائم استرس و مشکل را تشخیص دهند و درمان کنند. ”

دکتر جونز در ادامه توضیح داد: “این محتوا صرفاً نظری نیست، بلکه مبتنی بر مفهوم تولید است که فلسفه‌ای در قلب خیریه ما است.”

ما ایده‌های تئوریکی داریم، از نظر دانشگاهی تحقیقاتی در این زمینه داریم، اما با ذینفعان، جانبازان در مورد آنچه در واقع برای آنها بهتر است کار می‌کنیم.

ما می‌دانیم که ماده ای که استفاده می‌کنیم از مبنای تولید بوده است و از شواهد خوبی برخوردار است. ”

دکتر جونز پیشنهاد می‌کند كه مردم از راهنما استفاده كنند، هرچند در زندگی خود مشکل بحرانی ندارند.

آنها می‌توانند 5 دقیقه در آن غرق شوند و یا مدت زمان طولانی تری را برای تجسم عمیق تر در اجزای آن اختصاص دهند.

برای برخی، دنبال کردن ترتیب بدن، احساسات و ذهن در تمرینات در هر قسمت از راهنما ممکن است مفیدترین روش باشد.

بازخورد، تاکنون مثبت بوده است.

” قابلیت انعطاف پذیری دسترسی به این راهنما به هر روشی که در هر لحظه از زمان مناسب باشد وجود دارد.”

دکتر جونز همچنین خاطر نشان کرد که راهنمای میدانی ممکن است اولین قدم برای سفر طولانی تر برای عده ای باشد که ممکن است درک کنند که به کمک‌های حرفه ای دیگری احتیاج دارند.

دکتر جونز گفت: “برای ما به عنوان یک مؤسسه خیریه، ایجاد آگاهی و نابودی بیماری سلامت روحی و روانی بسیار دلپذیر است و مردم را ترغیب به دسترسی به پشتیبانی در صورت نیاز می‌کنیم.”

آیا از نظر دکتر جونز PTSD به یک بیماری بلند مدت تبدیل می‌شود؟

وی گفت: “من به عنوان یک روانشناس، در حال گفتگو با همكارانم و صحبت با همكاران خود در کادر درمانی هستم.

به طور بالقوه، ممکن است در حال حاضر شاهد شیوع بالاتر PTSD در همکاران کادر درمانی  باشیم. ”

وی همچنین خاطرنشان كرد كه اثرات PTSD فوری نیست و احتمالاً ماهها طول خواهد كشید تا تأثیر كامل شروع شود.

منبع: medicalnewstoday

لطفا امتیاز دهید

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون افسردگی، اضطراب، استرس

مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-42)  در سال 1995 جهت سنجش علائم منفی (افسردگی، اضطراب و استرس) ساخته شد.

این آزمون توانایی غربالگری علایم منفی به طور کلی و همچنین ۳ مولفه افسردگی و اضطراب و استرس را دارد.

آزمون ارایه شده بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود 15 دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید.