فلووکسامین (Fluvoxamine) یک داروی ضد افسردگی از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین است که بیشتر برای درمان اختلال وسواسی اجباری استفاده می‌شود.

فلووکسامین برای درمان اختلال وسواس اجباری وسواس به کار می‌رود (OCD). این کار به کاهش افکار مداوم / ناخواسته (وسواس‌های)و ترغیب به انجام وظایف تکراری (اجبار مانند شستن دست‌ها، شمردن، بررسی) که با زندگی روزمره تداخل پیدا می‌کند، کمک می‌کند.

Fluvoxamine به عنوان بازدارنده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI شناخته می‌شود. این دارو با کمک به بازیابی تعادل یک ماده طبیعی خاص (سروتونین)در مغز کار می‌کند.

فلووکسامین یکی از اولین داروهای موسوم به اس‌اس‌آرآی است که در سال ۱۹۸۴ در کشور سوئیس وارد بازار شد.

این دارو از ۱۹۹۴ در آمریکا و از ۱۹۹۹ در ژاپن مصرف می‌شود.

نام‌های تجاری:

U.S.:

Luvox® CR

Canada:

Alti- fluvoxamine

Apo-Fluvoxamine

Luvox ®

Novo-Fluvoxamine

Nu- Fluvoxamine

Mps- Fluvoxamine

Rhoxal- Fluvoxamine

Riva-Fluox

Sandoz- Flavoxamine

گروه دارویی-درمانی: 

ضد افسردگی

اشکال دارویی:

Tablet : 50 , 100 mg

مکانیسم عمل فلووکسامین 50 :

 فلووکسامین یک مهارکننده ی انتخابی باز جذب سروتونین (SSRI) است. فلووکسامین با مهار اختصاصی باز جذب سروتونین موجب افزایش انتقال سروتونرژیک می‌شود.

ولی تأثیر بر فعالیت‌های دوپامینرژیک و نورآدرنرژیک ندارد. این دارو باعث مهار آنزیم سیتوکروم (۲D6 . 2C9 . 3A4 . 1A2 ) P450 میشود.

موارد مصرف فلووکسامین :

در درمان اختلالات وسواس اجباری، افسردگی و تخفیف علایم بکار می‌رود.

درﻣﺎن اﻓﺴﺮدﮔﻲ ﻣﺎژور، اﺧﺘﻼل ﭘﺎﻧﻴـﻚ، اﺧـﺘﻼل اﺿـﻄﺮاب درﻛﻮدﻛـﺎن، ﻓﺮاﻣﻮﺷـﻲ ﺧﻔﻴـﻒ ﻫﻤﺮاه ﺑﺎ ﺑﻲ ﻗﺮاری در ﺑﻴﻤﺎران ﻏﻴﺮﺳﺎﻳﻜﻮﺗﻴﻚ، PTSD، اﺧﺘﻼل اﺿﻄﺮاب اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ (SAD)

دوزبندی در بزرگسالان:

 

مقدار اولیه : 50 mg خوراکی یکبار در روز هنگام خواب .
مقدار نگهدارنده: 100 تا 300 mg در روز. مقدار مصرفی ممکن است 50 mg در روز هر 4 تا 7 روز افزایش یابد.
دوز نهایی روزانه 100 mg و بیشتر باید در دو نوبت مصرف شود. اگر دو نوبت به یک میزان نبود ، مقدار بیشتر باید هنگام خواب مصرف شود.

فلووکسامین و عوارض جانبی:

هر دارویی ممکن است دارای عوارض جانبی خاص خود باشد.

اما بیشتر افراد این عوارض جانبی را دریافت نمی کنند. در لیست زیر عوارض جانبی معمول این دارو را می بینید:

یبوست، اسهال، سرگیجه، خواب آلودگی، خشک شدن دهان، سردرد، تعریق بیش از حد، از دست دادن اشتها، تهوع، عصبی بودن؛ ناراحتی معده، گرفتگی بینی، تغییر در طعم غذا، مشکل در خوابیدن، استفراغ، ضعف.

اگر عوارض شدید زیر را در خود دیدید حتما با پزشک خود مشورت کنید:

واکنش های آلرژیک (جوش؛ کهیر؛ خارش، مشکل تنفسی، تنگی در قفسه ی سینه، تورم دهان، لبها، صورت و زبان)، رفتارهای غیر عادی، مدفوع سیاه رنگ یا خونی، درد در قفسه ی سینه، کاهش تمرکز، کاهش تمایل و توانایی های جنسی، تب، ضعف و خستگی بیش از حد، مشکلات حافظه، اضطراب، افسردگی، توهم، پرخاشگری، خصومت، سردرهای مکرر، بی قراری، دوره های قاعدگی دردناک و نامنظم، تورم، تشنج، افکار خودکشی.

اگر مقدار مصرف این دارو بیشتر از مقدار تجویزی بود حتما به اورژانس خبر دهید.

اختلالات جنسی، کاهش تمایل جنسی، تغییرات رفتاری و روانشناختی، جنون، تنگی نفس، احتباس ادرار، ضعف یا خستگی مفرط، یبوست، سرگیجه، سردرد، بی خوابی.

CNS: ﺳﺮدرد، ﺑﻲ ﺧﻮاﺑﻲ، ﺧﻮاب آﻟﻮدﮔﻲ، ﺳﺮﮔﻴﺠﻪ، ﻋﺼﺒﺎﻧﻴﺖ

GI : ﺗﻬﻮع، اﺳﻬﺎل، ﺑﻲ اﺷﺘﻬﺎﻳﻲ

ﺗﻨﺎﺳﻠﻲ: اﻧﺰال ﻏﻴﺮﻃﺒﻴﻌﻲ

ﻋﺼﺒﻲ ﻋﻀﻼﻧﻲ و اﺳﻜﻠﺘﻲ: ﺿﻌﻒ

فلووکسامین و بارداری :

اخیرا تعدادی از زنان با این سوال که آیا در دوران بارداری به fluvoxamine ادامه دهند، به کلینیک ما مراجعه کرده‌اند. Fluvoxamine یک SSRI است، با این حال به طور معمول به عنوان داروی اولیه برای افسردگی و یا اختلالات اضطراب استفاده نمی‌شود. Fluvoxamine در ابتدا توسط FDA برای درمان اختلال وسواس وسواس اجباری (OCD) تایید شد و بسیاری از آن‌ها در درمان OCD بسیار موثر هستند.

از آنجا که fluvoxamine به اندازه دیگر داروها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، اطلاعات ایمنی در مورد استفاده آن در بارداری محدود است. در حقیقت، یک تحلیل جامع که کاربرد SSRI فردی در دوران بارداری را مورد بررسی قرار دهد و خطر ناهنجاری‌های مادرزادی پس از آن حتی شامل fluvoxamine در آنالیز آن نیز نشد. یک نگاه دقیق‌تر به برخی مطالعات اخیر ممکن است ما را به درک بیشتر در مورد ایمنی در دوران بارداری هدایت کند.

موارد منع مصرف:

ﺣﺴﺎﺳﻴﺖ ﻣﻔﺮط ﺑﻪ ﻓﻠﻮوﻛﺴﺎﻣﻴﻦ ﻳﺎ ﻫﺮ ﺟﺰﺋﻲ از ﻓﺮﻣﻮﻻﺳﻴﻮن، ﻣﺼﺮف ﻫﻤﺰﻣﺎن ﺑﺎ Pimozide alosetron و ramelteon و Thioridazine و tizanidine و MAOIs.

تداخلات دارویی:

این دارو غلظت پلاسمایی داروهای مثل فنی‌فتوئین ، کینیدین ، داروهای ضد جنون بوتیروفنونی (هالوپریدول) استمیزول، سیزاپراید، ترفنادین، آلپرازولام، تریازولام، دیازپام، میدازولام، پروپرانول، متوپرولول، کافئین، تئوفیلین، کاربامازپین، کلوزاپین‌،‌ متادون، وارفارین، را افزایش می‌دهد.
مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد افسردگی سه‌حلقه‌ای ، مهار کننده‌های منوآمین اکسیداز(پروکاربازین، فورازولیدن) سلژیلین و داروهای مقلد سرتونین موجب تشدید عوارض جانبی دارو می‌شود. مصرف همزمان الکل می‌تواند موجب تضعیف شدید CNS گردد.
مصرف همزمان این دارو با دیلتیازم موجب بروز برادی کاردی می‌شود.

توجهات پزشکی-پرستاری / آموزش به بیمار – خانواده:

 1. فلووکسامین را همراه غذا و با آب یا نوشیدنی مصرف کنید.
 2. این قرص نباید جویده شود، در صورت تجویز پزشک می‌توان این قرص را نصف کرد.
 3. اگر معمولاً روزانه بیمار مقدار زیادی چای، قهوه یا نوشیدنی‌های حاوی کافئین مصرف کند، ممکن است به عوارضی مثل لرزش دست، تهوع، تپش قلب، بی قراری یا بی خوابی دچار شود.
 4. در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می‌باشند و به مرور زمان برطرف می‌شوند.
 5. مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می‌تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
 6. در صورتی که مبتلا به دیابت می‌باشید ، چک کردن قند خون روزانه نسبت به قبل، از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا این دارو می‌تواند سطح قند خون شما را تغییر دهد.
 7. مصرف داروهای تضعیف کننده اعصاب و کاربامازپین با این دارو نیاز به بررسی و تنظیم دوز مناسب توسط پزشک دارد.
 8. در صورت احساس خواب‌آلودگی، ضعف و خستگی از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به احتیاط و تمرکز دارند خودداری نمایید.
 9. در صورت اختلال در خواب، تعریق بیش از حد، کاهش اشتها یا تغییر وزن ناگهانی، درد، احساس گزگز انگشتان، مشکلات جنسی، زنگ زدن گوش، ضربان‌نامنظم، آبریزش بینی یا خارش که ادامه‌دار باشد، با پزشک خود صحبت نمایید.
 10. اگر باردارید و یا قصد باردار شدن را دارید و همچنین اگر به کودک خود شیر می‌دهید حتما موارد را به اطلاع پزشک خود برسانید.
 11. این دارو را همراه با غذا یا بدون غذا می توانید مصرف کنید.
 12.  سعی کنید این دارو را در یک ساعت معین مصرف کنید تا فراموش نکنید.
 13.  حتی اگر احساس می کنید حالتان بهتر شده باز هم مصرف این دارو را طبق تجویز پزشک ادامه دهید.
 14.  هرگز به صورت ناگهانی و بدون تجویز پزشک این دارو را قطع نکنید. ممکن است عوارض جانبی داشته باشد.
 15. اگر یکبار مصرف این دارو را فراموش کردید به محض یادآوری آن را مصرف کنید مگر اینکه موقع مصرف وعده ی بعدی فرا رسیده باشد.

فارماکودینامیک / کینتیک:

 • ﺷﺮوع اﺛﺮ در اﻓﺴﺮدﮔﻲ: ﻳﻚ ﻫﻔﺘﻪ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ اﻟﺒﺘﻪ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ وﻳﮋﮔﻲﻫﺎی ﻓﺮدی ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ۸-۱۲ ﻫﻔﺘﻪ ﺑﻌﺪ از درﻣﺎن، ﭘﺎﺳﺦ دﻳﺪه ﻧﺸﻮد.
 • ﺟﺬب: ﺳﻄﺢ ﻏﻠﻈﺖ ﭘﻼﺳﻤﺎﻳﻲ در ﻛﻮدﻛﺎن ۲ ﺗﺎ ۳ ﺑﺮاﺑﺮ ﺑﻴﺸـﺘﺮ از ﺑﺰرﮔﺴـﺎﻻن ﻣـﻲﺑﺎﺷـﺪ و ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ درﻛﻮدﻛﺎن دﺧﺘﺮ ﺑﻴﺸﺘﺮ از ﭘﺴﺮ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ.
 • ﺗﻮزﻳﻊ: ۲۵l L/kg :Vd
 • ﭘﺮوﺗﺌﻴﻦ ﺑﺎﻧﺪﻳﻨﮓ: %۸۰ آﻟﺒﻮﻣﻴﻦ
 • ﻣﺘﺎﺑﻮﻟﻴﺴﻢ: ﻛﺒﺪی ﺗﻮﺳﻂ اﻛﺴﻴﺪاﺗﻴﻮ،دﻣﺘﻴﻠﻦ و د آﻣﻴﻨﻪ ﺷﺪن
 • ﻓﺮاﻫﻤﻲ زﻳﺴﺘﻲ : %۵۳ :immediate release ﻏﺬا ﺗﺄﺛﻴﺮی ﻧﺪارد.
 • ﻧﻴﻤﻪ ﻋﻤﺮ ﺣﺬﻓﻲ: ۱۵-۱۶ ﺳﺎﻋﺖ، ﺳﺎﻟﻤﻨﺪان ۱۷ ﺗﺎ ۲۶ ﺳﺎﻋﺖ
 • زﻣﺎن ﭘﻴﻚ ﺳﺮﻣﻲ: ۳-۸ ﺳﺎﻋﺖ
 • دﻓﻊ: ادراری %۸۵) ﻣﺘﺎﺑﻮﻟﻴﺰه ﻣﻲﺷﻮد و %۲ دﺳﺖ ﻧﺨﻮرده دﻓﻊ ﻣﻲﺷﻮد.)

منبع:

مجموعه دارویی داروهای اعصاب و روان – دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران

کتاب فارماکوپه بیماری‌های اعصاب و روان

توجه : اطلاعات موجود در این پایگاه ‌داده، فقط جهت اهداف آموزشی و اطلاعات عمومی برای شما تأمین شده است و برای توصیه پزشکی، تشخیص و درمان نباید در نظر گرفته ‌شود. قبل از مصرف هر گونه دارو، تغییر رژیم غذایی و یا شروع هر دوره درمانی، حتماً با پزشک خود مشورت نمایید. هیچ گاه توصیه‌ای که توسط پزشک به شما داده می‌شود را نادیده نگیرید چرا که پزشک بر اساس قضاوت پزشکی خود برای بهبود شما ممکن است فارغ از اطلاعات بالا به شما درمان مناسب را تجویز کند.

نویسنده

دکتر سارا کلهری

دکتر سارا کلهری

رواندرمانگر بزرگسال با رویکرد شناختی رفتاری (CBT) و ISTDP من دکتری تخصصی روانشناسی، رواندرمانگر بزرگسال با رویکرد شناختی رفتاری (CBT) و ISTDP هستم. در زمینه های وسواس، اختلالات اضطرابی و مشکلات خلقی هیجانی می توانم به شما کمک کنم.

چرا باور داشته باشیم ؟

پایش و سنجش آنلاین نتایج درمان

نوبت دهی آنلاین

آزمون های آنلاین روانشناختی معتبر

امکان مشاوره آنلاین از طریق وب سرویس

ارتباط با درمانگران عضو باور

نسخه دارویی آنلاین و یادآور پیامکی

آزمون های روانشناختی

آخرین مقالات سایت